Péče o stromy pomocí arboristiky

arboristika

V posledních letech se obor arboristiky dynamicky vyvíjí. Jde o vědu spojenou s lesnictvím a okrasným zahradnictvím. Zahrnuje komplexní péči o stromy, které rostou především mimo lesy.

Bezpečný pohyb v korunách stromů

V rámci arboristických prací se provádí například ošetřování, prořezávání, kácení od vrcholu, inventarizace, vazby a posuzování stavu stromů. Tyto činnosti se nevyhnou pohybu ve výškách, k čemuž je potřeba si obstarat vhodné arboristické vybavení. Nejčastěji se kácí stromy, které by se mohly stát nebezpečnými pro své okolí. Nacházejí se u budov, v městské zástavbě, u elektrického vedení, blízko zástaveb a hřbitovů. Během odřezávání a odklízení se musí dodržet maximální bezpečnost, což vyžaduje profesionální přístup. Nesmí se ani poškodit majetek klientů, mělo by být tedy sjednáno pojištění proti způsobeným škodám, kdyby něco nevyšlo podle plánu. Při vykonávání pomáhají speciální lanové techniky a osvědčená výbava.

Nepostradatelné vybavení arboristů

Dobrý arborista by měl mít znalosti z několika oborů, k tomu z legislativy, správního řádu a bezpečnosti. K vylepšení pomohou praktické vzdělávací kurzy a školení pro pracovníky ve výškách, stromolezce a další zájemce. Arboristická výbava obsahuje přilbu s podbradním páskem, arboristický postroj, sedák, nahazovací lanko, nožní stoupací popruhy, karabiny, pilky, pily a jiné nástroje. Arboristika počítá se spolehlivými produkty, proto se často kupuje osvědčená klasika, například stupačky s krátkými hroty a suchým zipem přes kotník, duralová kladka s volnými bočnicemi a samomazným kluzným ložiskem a dielektrická teleskopická pila s dosahem takřka čtyř metrů. Nevynechte ani vhodné oblečení. Spokojenost obstarají speciální high-tech bunda, pohodlná mikina s vynikajícími izolačními vlastnostmi nebo prodyšné strečovky s dobrou odolností.

Sdílet článek