Péče o nábytek z masivu

Nábytku z masivu se žádný jiný materiál nevyrovná. Koupili jste si konferenční stolek, jídelní stůl nebo kuchyňskou linku z masivu? Abyste se mohli těšit z krásy a funkčnosti nábytku po dlouhou dobu, je třeba o něj náležitě pečovat.

Masivní nábytek v našich domovech

Proč volit masivní nábytek ze dřeva, namísto například nábytku z dýhy, laminátové desky? Masiv, jako přírodní materiál, se může pochlubit hned řadou výjimečných vlastností. Dřevo nejenže příjemně a charakteristicky voní, ale také dýchá. Díky tomu může nejen přijmout vůni Vašeho domova, ale také vydávat. Dřevo také může absorbovat vlhkost. Následně se postará o navrácení vlhkosti postupným uvolněním. Nejen díky tomu pečuje o zdravější a příjemnější klima v domácnosti.

Druhá stránka masivního dřeva

Na druhou stranu je však třeba počítat, že masiv může být více náchylný k rozličnému poškození. A to platí nejen pro masivní nábytek, který jste si zakoupili tak, jak v podstatě vyšel z výrobní linky, či od soukromého truhláře. bez namoření, případně i bez nalakování. V souvislosti s masivem je třeba být opatrnými při případném vylití tekutiny, při jeho znečištění pokrmy, při otisku špinavými ruce, při pokládání těžších předmětů, při prudkém nárazu nějakého předmětu, při zašpinění psacími potřebami a pod.

Péče o masiv z hlediska jeho povrchové úpravy

Řekne-li se masiv, jedná se vždy o kousek nábytku vyrobený ze dřeva. Pokud si jdete pořídit masivní nábytek, nebo si jej necháte vyrobit od truhláře, máte ještě možnost vybírat z hlediska jeho povrchové úpravy. Můžete si zvolit masivní nábytek, který je s lakovaným povrchem nebo ošetřen voskem, olejem a podobně. Konkrétní povrchová úprava pak vyžaduje svoji speciální péči. V souvislosti s tím také jednotlivé povrchové úpravy disponují svými výhodami a nevýhodami.

Péče o masivní nábytek – navoskovaný, naolejovaný

Masivní nábytek, který je ošetřen voskem či olejem, se může pochlubit řadou výhod. Nejenže významně odpuzuje prach, špínu a je antistatický. Z masivního nábytku upraveného olejem, voskem, se budete moci těšit skutečně po dlouhá léta, aniž by se to nějakým negativním způsobem odrazilo na jeho vzhledu. Samozřejmě, že je vyžadováno trochu té péče z Vaší strany.

Používejte přímo určené čistící prostředky

V každé domácnosti se najdou rozličné čistící prostředky, včetně těch, které lze použít na nábytek a zbavit jej tak prachu, otisků prstů a dalších nečistot. Než však použijete jakýkoli čistící prostředek, přečtěte si pečlivě etiketu. Mělo by na ní být uvedeno, zda je prostředek vhodný k ošetření masivního nábytku. Nicméně, vůbec nejlepší je, koupíte-li si čistící prostředky, které Vám doporučí konkrétní výrobce.

Ošetření nábytku z masivu olejem

Masivní nábytek je třeba pravidelně ošetřovat speciálně určeným voskem nebo olejem. Častokrát sice platí přísloví, že málo znamená víc. V tomto případě však s voskem a olejem nešetřete. Olej naneste na měkký hadřík a přetřete jím nábytek. Ponechejte nábytku čas, aby mohl potřebný olej vsáknout. Potom nábytek vytřete měkkým hadříkem, a to do sucha.

Časové rozmezí ošetření nábytku olejem

Jak často je dobré tímto způsobem ošetřovat nábytek? Nelze jednoznačně říci, zda postačí ošetřit nábytek jednou za čtvrt roku, měsíc či čtrnáct dní. Hodně totiž záleží, jak k nábytku přistupujete, jak jej používáte, kde bydlíte a podobně. Ničemu však nebrání, pokud byste nábytek olejem ošetřili častěji, než by bylo třeba. Jeho další údržba pro Vás pak bude rychlejší i snazší.