Oprava a údržba oken – co nechat na profících?

Okna jsou povinností každé obytné místnosti, aby plnila svůj účel, je potřeba pravidelná údržba. Co všechno je nutné při péči o okna dělat? Co zvládnete doma sami a na co si raději zavolat odbornou pomoc? 

Proč je důležitá údržba oken? 

Okna zaručují dostatek denního světla v místnosti, pomáhají chránit dům před nepřízní počasí a dodávají dobrou atmosféru vašemu příbytku. Aby dostatečně splňovala svůj účel, je nutná jistá péče. Při její ignoraci nebudou okna dostatečně těsnit a sníží se přísun denního světla do vašeho bytu.

Údržba, kterou zvládnete sami 

Čištění a celková povrchová úprava oken

Okna byste měli minimálně jednou ročně, doporučuje se ale dvakrát, celkově omýt. Je potřeba očistit jak prosklená část, tak rám. Využívejte jarovou vodu, případně saponáty k tomu určené. Dřevěná okna jsou poté potřeba vysušit. Údržba dřevěných oken je celkově o něco komplikovanější, před zimou je nutné je ošetřit přípravkem na opravu povrchové úpravy. U plastových oken nezapomeňte i na vyčištění odvodňovacích otvorů ve spodní části rámu. 

Očista těsnění

Těsnění si též zaslouží očistu alespoň jednou za rok, a to mýdlovou vodou. Po vyčištění aplikujte speciální přípravek (např. silikonový olej). 

Údržba kování

Pro správný chod kování je potřeba minimálně jednou ročně nanést vhodný mazací prostředek.

Úpravy, na které je potřeba odborník

Další údržba už by měla spadat pod povinnosti odborníka. Zaručíte tím, že si svá okna neponičíte a budou splňovat vše, co by měla. 

Revize zařízení pro odvod tepla a kouře

Revizi může vykonávat pouze pověřená osoba. Je vhodné ji pozvat 1× ročně. 

Oprava mechanického poškození

Ať už se jedná o jakékoliv mechanické poškození, vždy kontaktujte vhodnou firmu, která vám opravu provede. 

Kontrola elektrických ovladačů

Jakýkoliv zásah do elektrického zařízení ovladače má za následek ztrátu záruky. To se vám opravdu nevyplatí a je lepší kontaktovat odborníka. 

Seřízení oken

Je možné, že vám seřízení oken přijde jako jednoduchý postup. Není tomu tak, špatně seřízené okno pak dá daleko více práce specialistovi a vás to bude pravděpodobně stát víc, než kdybyste ho kontaktovali rovnou. 

Výměna poškozeného těsnění

Výměnu svěřte taktéž odborníkům, ti přesně vědí, jaký typ těsnění zvolit pro vaše okno a budete tak disponovat těsněním, které má správnou velikost, profil i tuhost.

Správně udržované okno vám zaručí teplo i světlo

Jestli jste v rozpacích, zda si zavolat odborníky na údržbu vašeho okna, tak určitě neváhejte. Zanedbané okno vás poté bude stát o dost víc než klasická údržba. Svěřte se do rukou specialistů, kteří jsou na trhu již od roku 2003, kladou důraz na tu nejlepší kvalitu a už mají za sebou přes 2 000 vydařených staveb. Okna Minks, vám provedou veškeré opravy a servis oken, dveří i garážových vrat.