Odhalte krásu svatováclavské koruny na její věrné replice

svatováclavská koruna

Svatováclavská koruna představuje překrásný klenot s velkým významem pro naši zem. Jednalo se o korunu, kterou si nechal zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci, k níž došlo v roce 1347 ve svatovítské katedrále. Její torzo bylo vyrobeno z 21.-22. karátového zlata a na jejím vrcholu se honosil kříž. Pozoruhodné bylo i rozmístění drahých kamenů tak, aby připomínaly buddhistickou mandalu.

Toužíte korunu spatřit? Dokonalou repliku tohoto významného klenotu můžete obdivovat v prodejní galerii Pražské mincovny v nádherných prostorách secesního Obecního domu. Mincovna je poctěna mimořádnou prací zlatníka Jiřího Urbana z Turnova, který se o repliku koruny zasloužil. O tom, proč je koruna vystavena právě zde, není pochyb. Je to právě ona, kterou nesou všechny korunové mince ČNB.

Tajemství a symbolika drahých kamenů

Na svatováclavské koruně, jejíž věrné „okopírování“ trvalo 9 měsíců, jsou nejkrásnější kameny, které jsou napodobeny do posledního detailu. Karel IV. byl považován za znalce mystiky, a proto je pravděpodobné, že se on sám podílel na jejich výběru. Vedle safírů, smaragdů, rubínů a červených spinelů, dominuje na koruně velký kámen do roku 1998 považovaný za rubín. V tomto roce se však přišlo na to, že se jedná o rubelit a odborníci odhadují, že může klidně pocházet až z míst, kde leží dnešní Afghánistán.

Kameny také mají svou symboliku. Rubín představuje silnou mužskou energiii, spinely ochraňují, smaragdy jsou poslem moudrosti a lásky.

Navštivte Pražskou mincovnu

Přestože se nejedná o originál, krása svatováclavské koruny vystavené v Pražské mincovně je dechberoucí a každý má možnost si zdarma a bez čekání toto úžasné dílo prohlédnout. Navštivte v Praze Obecní dům a vchodem od Prašné brány vstupte do úžasného prostoru, kde vznikají mince a medaile vysoké kvality. A jako třešnička na dortu zde trůní krásná svatováclavská koruna, symbol českého mincovnictví, nerozpoznatelná od té pravé.

Sdílet článek