Od bederní roušky ke slipům

spodní prádlo

Na žádném jiném kousku prádla není tak moc vidět vliv různých trendů a lidských potřeb jako na spodním prádle. Během své historie si prošlo opravdu dlouhou cestu.

Nahota je přirozená

Pokud vynecháme Adama a jeho zakrývání intimních partií listem, za první kousek spodního prádla se považuje bederní rouška. Tu nosili muži i ženy převážně ve starověku jako ochranu před úrazem a chladem. Jednalo se vlastně jen o pruh látky, který byl omotán kolem těla a v horkém podnebí Egypta i Říma ani nebylo potřeba nic jiného. Nahota byla považována za naprosto přirozenou věc, a tak bederní rouška ještě nebyla spodní prádlo v pravém slova smyslu, nesnažila se cokoli skrývat ze studu, ale jen z praktických důvodů. Přesný opak nastal ve středověku s vynálezem kalhot, kdy byly spodky dlouhé až po lýtka a spodní prádlo tak vypadalo spíše jako druhé kalhoty. Ženy to pak měly ještě těžší, protože se každý den musely šněrovat a stahovat do korzetů, což nebylo ani pohodlné, ani zdravé.

Vzhůru za pohodlím!

Dnes si to možná ani neumíme představit, ale v minulosti nebylo spodní prádlo nic pohodlného ani příjemného. Upnuté korzety a šněrovačky, dlouhé spodky na zavazování a mnoho vrstev na sobě zamezovaly téměř jakémukoli pohybu. Zlom nastal ve 20. století, kdy sice pár let bylo velkým trendem zahalovat co nejvíce kůže, ale i kvůli nepohodlí brzy došlo k objevu prádla v podobě, jakou má dnes. Dámské prádlo se tak sestávalo ze spodních kalhotek a oddělené podprsenky a pánové si užívali volnost v trenýrkách. Ty už byly v pase na gumu a opatřené poklopcem s knoflíky, takže se jednalo o pohodlný kousek šatníku v podobě, jakou mají trenýrky i dnes. Větší pohodlí pro sportovce a především boxery pak přinesly trenýrky se širokým koženým páskem, který pomohl udržet je na svém místě, a tak spatřily světlo světa dnes tolik oblíbené boxerky. Potřeba větší volnosti a podpory pro intimní partie pak ještě zkrátila nohavičky trenýrek a vznikl tak třetí typ pánského spodního prádla, slipy. Dnes si tak muži pro své pohodlí mohou vybrat ze tří hlavních typů střihů – volné trenýrky, slipy bez nohaviček nebo upnuté boxerky.

Při výběru spodního prádla bychom neměli v první řadě dbát na módu nebo cenu, ale především na své pohodlí. Pak budeme moci trávit celý den tak, jak chceme, bez toho, aby nás cokoli v pohybu omezovalo.