Novostavby jsou dnes mnoha lidmi kupovány přímo z rukou developera. Proč? Existuje pro to přinejmenším 5 dobrých důvodů!

novostavby

Koupi novostavby dnes upřednostňuje čím dál větší počet lidí, kteří hledají svou vlastní střechu nad hlavou. A existuje pro to hned několik zřejmých důvodů. Jedním z nich je například i to, že tempo budování nových bytů začíná po mnohaleté stagnaci poněkud nabírat na obrátkách a díky tomu je v tomto segmentu realitního trhu více z čeho vybírat. A proč vůbec dává řada kupujících raději přednost nové nemovitosti před starší? A z jakých důvodů si značné procento z nich pořizuje byt přímo od developera?

Novostaveb přibývá nejvíce od roku 2008

Dlouhodobým nedostatkem bytů a s tím souvisejícími vysokými cenami trpí drtivá většina naší republiky. Jsou to pochopitelně zejména větší města na čele s Prahou, kde je bydlení už natolik drahé, že si tu spousta obyvatel pořízení něčeho vlastního jednoduše nemůže dovolit. Mnozí pak mají potíže i s úhradou nájemného, jelikož hladina činží logicky s pořizovacími cenami nemovitostí velmi úzce souvisí. S ohledem na to stojí jistě za pozornost nedávno zveřejněná čísla Českého statistického úřadu, která říkají, že se u nás v prvním pololetí tohoto roku začalo se stavbou takřka 6 000 bytů, což je největší počet za posledních 11 let. Nicméně i při pohledu na tyto povzbudivé údaje je většině zasvěcených asi zřejmé, že nasycení vyhladovělého realitního trhu v České republice bude zřejmě vyžadovat ještě větší úsilí.

Zrychlení povolovacích procesů je na dohled

Jedním z hlavních důvodů toho, proč v minulých letech vznikalo nemovitostí určených k bydlení tak zoufale málo, je zdlouhavý povolovací proces, kterým je před zahájením každé stavby nezbytné projít. Většina developerů na tuto skutečnost upozorňuje už roky, ovšem teprve nedávno byly jejich stížnosti vyslyšeny a začalo se s přípravou novely stavebního zákona.

Že se věci v tomto ohledu dávají konečně do pohybu, lze snad považovat za příslib toho, že se v brzké budoucnosti dočkáme ještě razantnějšího nárůstu počtu nově budovaných bytů a že také budou v porovnání se současnou cenovou hladinou alespoň o něco levnější. Jak je totiž vidět v přiložené tabulce, tak ceny například u pražských novostaveb až doposud pravidelně a neúprosně rostly. Nejinak tomu sice bylo i ve valné většině našich dalších měst, nicméně ta ve srovnání s metropolí zůstávají povětšinou ještě celkem levná.

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze

OBDOBÍ Průměrná cena za 1 m2
Únor 2017 88 500 Kč
Červen 2017 92 600 Kč
Říjen 2017 93 100 Kč
Únor 2018 95 800 Kč
Červen 2018 100 300 Kč
Říjen 2018 104 100 Kč
Prosinec 2018 106 100 Kč

Klíčová „fikce souhlasu“

A ještě zpět k novele stavebního zákona. Tím nejpodstatnějším, co by měla obsahovat a co by také povolovací proces mělo z nynějších cca pěti let zkrátit na pouhý rok, je zejména tzv. fikce souhlasu. Tento pojem zjednodušeně řečeno znamená, že nevyjádří-li se příslušný úřad k chystané stavbě do třiceti dnů, bude to stejné, jako kdyby ji povolil. Změnu tohoto zákona letos v dubnu projednávala dokonce i expertní komise prezidenta republiky a podle toho, co bylo nedávno zveřejněno, nejspíš novela vstoupí v platnost někdy v roce 2021.

Proč chce tolik lidí novostavbu?

Výhod může právě postavená nemovitost v porovnání s nějakou starší skýtat celou řadu. A mnozí lidé jsou si toho velmi dobře vědomi a při hledání střechy nad hlavou se tím pochopitelně často řídí. Jednou ze zásadních předností bývá u kvalitně vybudovaných projektů fakt, že u nich nebude po dlouhé roky potřeba žádných zásadních oprav, které by kupovanou nemovitost ještě prodražily.

Řada developerů navíc zájemcům o koupi někdy umožňuje i individuální řešení některých detailů pořizovaného bytu, takže je tu též určitý prostor pro realizaci vlastních představ o budoucím domově. Důvody, kvůli kterým se někteří z nás pro koupi novostavby nakonec rozhodnou však mohou být nejrůznější, třeba jako v tomto případě, kde o stěhování do nového rozhodla terasa.

5 hlavních důvodů pro koupi od developera

Důvodů, proč si celá řada kupujících pořizuje bydlení rovnou od developerů, může být hned několik. Na ty nejčastěji zmiňované se teď ve stručnosti podíváme.

1. JDE VŽDY O ZCELA NOVOU NEMOVITOST

– Krom toho, že jde vždy o zcela novou nemovitost, která nebude dlouho vyžadovat opravy, je tu i pravděpodobnost o něco nižší ceny v porovnání s tím, co by člověk zaplatil někomu, kdo byt jen „přeprodává“.

2. MOŽNOST VYLADIT DETAILY

– Je tu již zmíněná příležitost k úpravě řady detailů, což jistě dává lidem oprávněný pocit, že do určité míry rozhodují o tom, jak bude jejich bydlení vypadat.

3. JASNĚ DEFINOVANÉ ROLE

– Kontrakt má přesně definované role. Kupující ví přesně, na koho se s čímkoliv obrátit a prodávající zase ví, co je jeho zodpovědností.

4. RYCHLOST VÝSTAVBY

– V porovnání s individuální výstavbou jde developerovi zpravidla budování o poznání rychleji.

5. PROFESIONÁLNÍ PŘÍSTUP

– Takřka všichni developeři mají zájem na tom, aby měli dobré jméno a mohli stavět a bez potíží prodávat i v budoucnu. Jejich snaha o profesionální přístup je tedy více méně samozřejmá. Špatné reference si zkrátka nemohou dovolit.

Čemu dáte přednost vy?

Nikdo tu pochopitelně netvrdí, že koupě starší nemovitosti nemůže mít také svoje výhody. Někdy vám zkrátka může starý byt učarovat zajímavými detaily, specifickým řešením dispozic, svou ojedinělou atmosférou nebo zkrátka jen tím, že se nachází třeba v historickém centru města. Je nicméně pravdou, že rostoucí poptávka po novostavbách má rovněž svoje dobré důvody a rozhodně k nim nepatří pouze fakt, že se starších a cenově dostupných bytů v některých lokalitách zkrátka nedostává.

To, jakou možnost při hledání svého domova člověk nakonec zvolí, je však zpravidla čistě věcí osobního rozhodnutí, v němž může sehrát roli hned celá řada faktorů. A jaké jsou vaše preference? Dali byste raději přednost něčemu zbrusu novému anebo je vaší jednoznačnou volbou starší zástavba?

Sdílet článek