Nemůžete se zbavit akné? Možná děláte některou z těchto chyb!

akné v dospělosti

Nevzhledné pupínky, které trápí nejen „puberťáky“, ale často i dospělé – přesně to je akné. Prošel si jím skoro každý z nás, ale zatímco u některých jak rychle přišlo, tak rychle odešlo, jiní s ním bojují ze všech sil, ale přesto neúspěšně. Co dělají špatně?

Nesprávné čištění

Za celý den na pleti ulpí řada nečistot. Pokud je pravidelně neodstraňujete vhodnou kosmetikou, pak vytváříte živnou půdu pro všechny bakterie. Klasická mýdla k dokonalému čištění nestačí, nejsou totiž dostatečně účinná a navíc díky svému nešetrnému složení mohou dokonce narušovat rovnováhu pokožky. Dobrou službu vám neprokážou ani agresivní produkty s alkoholem, které sice kůži odmašťují, ale na druhou stranu zase zvyšují její prokrvení a tím i činnost mazových žláz – vzniká tak začarovaný kruh. Poohlédněte se proto po produktech, které jsou speciálně určené pro péči o aknózní pleť.

Pozor na léky a doplňky stravy

Pěknou paseku mohou na pleti napáchat i léky či potravní doplňky, které užíváte. Medikamenty často disponují vedlejšími účinky, které se mohou odrazit právě na pokožce. Na vině mohou být i běžné léky na nachlazení, ve kterých se vyskytují halogenidy, jako jsou jodidy nebo bromidy. Složení čtěte i na doplňcích stravy, protože vysoké dávky vitamínů skupiny B, především pak B6 a B12, mohou akné v dospělosti rovněž vyvolávat.

Prošlá kosmetika

Pleťové krémy, tonika, čisticí gely, ale třeba i make-up – všechny tyto výrobky mají stejně jako třeba jídlo svou trvanlivost. Většina z nás ale na datum spotřeby nedbá, často nás neodradí ani změna konzistence nebo vůně výrobku. Avšak po uplynutí dané doby nejen, že kosmetika ztrácí svou funkčnost a účinnost, ale může vyvolat nejrůznější kožní problémy. A to je dost velká daň za ušetřených pár korun.

Neposedné prsty

Uhlídat se rozhodně vyplatí nenechavé prsty. Saháním na obličej a vymačkáváním pupínků totiž na pokožce způsobíte víc škody než užitku. Zaděláte si nejen na delší hojení, ale i na doživotní jizvičky. O tom, že si do oblasti můžete zanést infekci a způsobit si v okolí výsev dalších pupínků ani nemluvě. Tak raději potrénujte sebeovládání i trpělivost, bohatě se vám to vyplatí!