Němčina je pořád IN

Dlouhá léta jsem se učila angličtinu. Na střední škole pro mě výuka němčiny byla spíš trest než příležitost naučit se něco, co bych mohla ve svém životě zužitkovat. Léta běžela a já si stejně jako většina z vás myslela, že angličtina mi stačí k tomu, abych prorazila do světa. Jak už to na světě chodí, člověk míní, život mění. Jednoho dne jsem dostala nabídku, která se neodmítá. Práce snů. Mělo to jen jednu chybu. Pracovní místo nabízela ryze německá firma. Nebyl problém komunikovat s nimi v angličtině. Bohužel sama náplň práce vyžadovala alespoň základní dovednost němčiny.

Co teď?

Asi si dovedete představit, jaká panika ve mně propukla. Ať jsem se snažila sebe víc, nevybavila jsem si jediné použitelné pravidlo německé gramatiky. Jedinou mou záchranou byly individuální kurzy němčiny. Díky osobnímu přístupu můj mozek zaktivoval kdysi dávno naučená pravidla již během měsíce, a pak už to šlo téměř samo. Slovní zásobu a ostych v komunikaci pomohl rozhýbat skupinový kurz. Vždycky pomůže, když slyšíte mluvit i jiné lidi. A hlavně, když zjistíte, že vám druzí rozumí. Díky něčemu takovém získáte v projevu sebedůvěru, kterou vám samostudium neposkytne. Interakce v kurzech je k nezaplacení. To, co jste se pilně naučili, hned použijete v praxi. A praxe je nejlepší učitel. Další výhoda kurzu spočívá v tom, že se stane (příjemnou) povinností. Sami doma se jen stěží donutíte na sobě pracovat.

Abyste měli jistotu, že budete spokojeni s tím, za co platíte, zeptejte se, jak kurz probíhá. Nebojte se požádat o možnost nahlédnutí do hodiny probíhajícího kurzu. Stačí pět minut a hned máte jasno. Jazykové kurzy stojí vaše peníze, a vy si musíte být jisti, že vaše investice bude zhodnocena. Samozřejmě na účinnosti kurzu nesete i vy svoji odpovědnost.

Vzdělání vám nikdo nevezme

Tato zkušenost mě poučila. Jedině když skutečně něco umíte, můžete to použít. A nikdy nevíte, co vás potká. Takže namísto večerního sledování televize chodím na kurzy italštiny. Poznala jsem spoustu zajímavých lidí a dovolená v Itálii je teď mnohem lepší.

Sdílet článek