Markýza: proč zvolit právě tento způsob stínění?

zastínění terasy

Markýza je moderní, odolná a cenově přijatelná. Pokud hledáte stínění na posezení venku, které nevyžaduje přílišnou údržbu, markýza je pro vás ta správná volba.

Proč zvolit právě markýzu?

Markýza je rozhodně praktičtější pro zastínění terasy či balkónu než například slunečník. Nezabírá totiž tolik místa a lépe se s ní manipuluje.

Lze ji sice ovládat ručně klikou, ale je daleko běžnější používat dálkový ovladač. Dnes se dokonce vyrábí i markýzy s čidly pro automatické zasouvání a vysouvání v závislosti na počasí.

Kniha Stínění oken: žaluzie, rolety, markýzy a slunolamy od Štěpánky Lubinové navíc zmiňuje jednu z výhod, o které se často nemluví. Markýza udržuje sluneční paprsky v určité vzdálenosti od okenních tabulí, a proto zabraňuje přehřívání uvnitř vašeho domu. Navíc vám nijak neblokuje výhled ven.

Jaký druh markýzy si vybrat?

Markýza se hodí ke stínění venkovního posezení nebo i zimní zahrady. Vyrábí se v několika provedeních, takže by měla uspokojit většinu vašich požadavků.

Nejčastěji se lidé rozhodují, zda si pořídit otevřenou nebo kazetovou markýzu.

U kazetové markýzy se celý potah zasune do pouzdra a látka tak zůstane chráněna před nepříznivým počasím. Prodlouží se tak životnost markýzy, a ani údržba není tak náročná.

U markýzy bez kazety lze pořídit stříšku, aby byla látka aspoň chráněna svrchu, ale ochrana před vnějšími vlivy samozřejmě není tak efektivní.

Další rozdělení markýz je na kloubovou a košovou. Rozdíl mezi těmito dvěma markýzami je v mechanismu, který používají k roztahování a zatahování látky. Podle již zmíněné knihy od Štěpánky Lubinové, používá košová markýza několik ramen k rozevření potahu a vytváří tak podobu oblouku. Používá se tedy spíše ve výlohách obchodů a u restaurací.

Možnost výběru zde nekončí. Látka na markýzu se vyrábí v celé řadě barev s různými vzory, takže určitě najdete ten správný design k vašemu domu.

Kromě široké nabídky provedení a efektivního stínění jsou markýzy vcelku jednoduché na instalaci. S kvalitním montážním systémem navíc není problém zabudovat markýzu i bez narušení izolace domu.