Kvalitní matrace – 7 znaků, které je spojují

Kvalitní matrace

Víte, jak kvalitní matraci poznat? Řada lidí se domnívá, že spolehlivým ukazatelem je vyšší cena. Překvapivě na tomto faktoru tolik nezáleží. Čím se tedy při výběru řídit?

Kvalitní matrace – vyznáte se v nabídce?

Máte pocit, že se při nákupu pouštíte na tenký led? Porozumět vlastnostem jednotlivých typů chce studium a zkušenost. Kvalitní kousek vám ale pomůže odhalit těchto 7 kritérií.

  • Životnost matrace

Průměrně vydrží zhruba 7-10 let v závislosti na intenzitě užívání a výrobních materiálech. Aby vám posloužila déle, až 15 let, je vhodné používat chrániče. Vyberte ty snadno odnímatelné a pratelné, z čistých přírodních materiálů. O životnosti také mnohé prozradí i délka záruky, kterou na ni prodejce poskytuje.

  • Prodyšnost

Dobrá cirkulace vzduchu by vás měla zajímat z hygienických důvodu a z hlediska pohodlí. Během spánku tělo vypotí až 0,5 l vody, velkou část tohoto objemu vstřebá právě matrace. Vlhké prostředí nejenže nenavozuje žádaný pocit komfortu, také představuje perfektní podmínky pro vznik plísní a množení roztočů. Obzvlášť otázku vzdušnosti nepodceňujte, máte-li postel s pevnou celistvou deskou, nikoli roštem. Výbornou prodyšností se mohou pochlubit matrace z kokosového vlákna a pórovité pěny.

  • Opora těla – tzv. zónování

Tělo nezatěžuje matraci rovnoměrně. Zatímco ramena a paty potřebují měkčí podklad, vaše záda by se neměla propadávat. O to se postará tzv. zónování. Za ideální se považuje 7-zónové členění, které se tělu dokonale přizpůsobí. Při ležení na boku udrží páteř v přímce, v poloze na zádech zachová její přirozené ,,S“ tvarování a odlehčí nejvíce stlačené body.

  • Otázka hygieny

Toto kritérium úzce navazuje na její již zmíněnou prodyšnost. Zdravé prostředí vám pomohou zajistit i ochranné potahy, jenž jádro matrace obepínají. Výborné jsou ty s obsahem hypoalergenní aloe vera, jejich údržba navíc není náročná.

  • Stupeň tuhosti

Otázka optimální tvrdosti je velmi individuální záležitostí, do které se promítají osobní preference. Přesto se vyvarujte extrémně měkkým modelům, které nemohou tělu poskytnout dostatečnou oporu. Kromě toho, že spánek na nich není zcela zdravý, ani vám nedovolí snadno se otáčet, byť to je během snění naprosto přirozené. Dobrou službu neudělají též nadměrně tuhé matrace, kdy tělo zůstane ve strnulé poloze a nedojde k uvolnění svalstva.

Nejlépe odborníci hodnotí matrace o stupni tuhosti H3 a H4. Dilema vyřešíte zakoupením oboustranných modelů, které můžete libovolně otáčet na měkčí / tvrdší profil.

  • Dostatečná výška

I tento parametr bývá do velké míry otázkou vkusu a subjektivního pocitu. Na trhu naleznete poměrně široký rozptyl, už od 5 do zhruba 40 cm. S ohledem na prodyšnost a odolnost se nedoporučuje pořizovat matrace nižší než 10 cm. Vyšší modely naopak perfektně poslouží těm, kteří potřebují vstávání z postele co nejvíce zjednodušit pro své bolavé klouby.

  • Materiál

Problematika materiálů, potažmo konstrukce matrace, je poměrně složitá, navíc díky častým inovacím hodně proměnlivá. Vodítkem pro vás může být míra elasticity a její dobrá termoregulační schopnost. Tyto požadavky skvěle splňuje tzv. paměťová pěna, která vaše tělo bezchybně zafixuje, zabrání nadměrnému pocení a eventuálním zdravotním problémům jako jsou ekzémy, proleženiny a otlaky.

Obraťte se na odborníka

Jednotlivá kritéria spolu velice úzce souvisí, což může být poměrně matoucí. Rozhodně tedy neprohloupíte, pokud se při nákupu obrátíte na specializovaného prodejce, jenž se v oblasti pohybuje a má v aktuálních trendech přehled. Nezbývá než popřát šťastnou ruku a příjemný odpočinek!

Jak často matrace měníte? Co je pro vás při nákupu směrodatné?