S koupí nemovitosti se pojí nejen radost z nově nabytého majetku, ale také spousta starostí, aby vše proběhlo, tak jak má. Je jednodušší si koupi domu nebo bytu zařídit sami, nebo využít služeb některého z realitních portálů? Nemá-li člověk dostatek zkušeností s nákupem tak specifického zboží, pak je možná lepší se obrátit na odborníky.
Hypotéka k pokrytí nákladů spojených s nákupem nemovitosti
Nákup nemovitosti znamená investici do budoucnosti. Tu je však třeba finančně zabezpečit. Nejobvyklejší forma bývá půjčka peněz, protože málokdo má našetřeno na účtu přesně tolik, kolik nemovitost stojí. A v jejím případě se můžeme bavit o řádu milionů. Hypotéka je tedy nutností, díky níž je možné vyhlédnutou nemovitost pořídit. Kolik si zájemce půjčí a na kolik ho vyjdou úroky z ní, lze spočítat. Hypotéka kalkulačka například od Komerční banky je chytrým nástrojem, jak zjistit výši měsíční splátky nebo maximální výši úvěru.
Bankovní úschova jako prostředník při převodu peněz
Aby člověk při nákupu nemovitosti nenaletěl neserióznímu prodejci, je vhodné, než bude proveden převod vlastnického práva, využít bankovní úschovu financí. Ta funguje jako prostředník a dává kupci jistotu, že za své peníze se opravdu stane majitelem nemovitosti. Bankovní úschova je jednoduché, a přitom praktické řešení, které nákup nemovitosti učiní mnohem bezpečnějším. Člověk se tak alespoň vyhne nepříjemné situaci, kdy advokát, u něhož měl peníze v úschově, finance zpronevěřil.
K vyřízení bankovní úschovy u Komerční banky je zapotřebí několik dokladů – výpis z katastru nemovitosti, kupní smlouva a identifikační doklady všech účastníků.
Nezapomeňte na daň z koupě nemovitosti
Rok 2016 znamenal v případě daní z nemovitosti zásadní změnu. Daň totiž vždy hradí kupující. A protože se v mnohých případech nejedná o malou částku, je třeba s ní při koupi nemovitosti počítat. Nejednou se stalo, že na daň z koupi nemovitosti už kupujícímu nezbyly žádné peníze a vše musel urychleně řešit půjčkou v bance.
Pro stanovení daně z koupi nemovitosti, která činí 4 % z kupní ceny, si nestačí nachystat pouze kupní smlouvu. Zákon je v tomto případě mnohem přísnější a vyžaduje také doložení vkladu bytu nebo domu do katastru nemovitostí, potvrzení nabytí vlastnického práva a v některých případech také znalecký posudek.
Na daňové přiznání stát nerad čeká zbytečně dlouho, proto stanovil lhůtu do konce 3. kalendářního měsíce po měsíci, v němž došlo k zápisu vlastnického práva na katastrálním úřadě. Pozor by si noví vlastníci měli dávat v případě určení příslušnosti k finančnímu úřadu, ta se posuzuje nikoliv podle jejich stávajícího trvalého bydliště, ale podle toho, v jakém katastru leží kupovaná nemovitost.
CINCINK – realitní portál, který vám s koupí nemovitosti pomůže
Žádný učený z nebe nespadl a v případě nákupu nemovitosti to platí dvakrát. V souvislosti s tímto je třeba znát spoustu paragrafů, jež se prodeje a nákupů realit týkají, takže je mnohdy jednodušší se obrátit na odborníky v CINCINK. Za portálem stojí silný partner – Komerční banka, což je zárukou kvality a bezpečnosti nabízených služeb.