Které pomůcky potřebujete na přípravu kávy?

moka kávovar

Konvice na ohřátí vody, mlýnek a váha jsou základní pomůcky pro vaření kávy. Existuje však mnoho dalších přístrojů, které si mohou kávomilové pořídit, pokud si chtějí doma připravit něco složitějšího.

Příslušenství pro přípravu kávy

Mlýnek na kávu

Pro uvaření kvalitní kávy potřebujete čerstvá a také nově namletá kávová zrna. Proto je dobré si pořídit ruční nebo elektrický mlýnek. Populární a kvalitní značka je například Nuova Simonelli.

Rychlovarná konvice

Kromě obyčejných rychlovarných konvic existují i vychytanější a modernější druhy, které například umí po nějakou dobu udržet stanovenou teplotu vody.

Kávovar

Pokud si chcete doma uvařit složitější typy káv jako jsou espresso nebo latté, bude se vám hodit kávovar.

Existuje mnoho druhů – pákové, automatické, kapslové, moka kávovar, french press atd.

Jako vhodné doplňky ke kávovarům patří odklepávač na kávu neboli knock box, kde se zbavujete odpadní kávy. Jsou výhodné hlavně pro udržení pořádku v kuchyni. Nejčastěji se vyrábí z nerezové oceli.

Další pomůckou ke kávovarům je pěchovadlo na kávu (tamper). Používá se k stlačování kávy.

Je to zejména důležitá pomůcka při přípravě espressa v pákovém kávovaru. Správné stlačení ovlivňuje, jak rychle bude protékat voda, a to působí na kvalitu espressa. Tampery jsou vyráběné buď z dřeva nebo kovu.

Robusta vs. Arabica

Volba kávy je také velmi důležitá. Dvě nejznámější a nejvíce používané odrůdy jsou arabica a robusta.

Arabica tvoří přes 70 % celosvětové produkce, ačkoliv je náročnější na pěstování.

Káva arabica je celkově preferovanější, jelikož má rozmanitější chuť – sladší a kyselejší než robusta. Obsahuje také méně kofeinu.

Robusta má naopak hořkou až zemitou chuť. Z těchto dvou se jedná o méně kvalitnější druh.

Domácí příprava kávy nemusí být složitá, zejména pokud máte ty správné pomůcky. Na výsledné chuti se však podílí celá řada aspektů – kvalita kávových zrn, mletí a také pražení.

Sdílet článek