Která auta se v Česku kradou nejvíc?

imobilizér

Ačkoli počet kradených aut v tuzemsku dlouhodobě klesá, neznamená to, že můžeme zůstat klidní. Zloději jsou totiž čím dál vybíravější a zaměřují se na konkrétní značky a modely aut. Která to jsou?

Podle statistik Ministerstva vnitra České republiky byly nejčastějšími terči zlodějů vozidla Škoda (celkem 2978), konkrétně model Škoda Octavia (celkem 1682 vozidel). Následována byla modelem Škoda Fabia a starou dobrou Felicií.

V závěsu se pohybovaly automobily značky Volkswagen (737 vozů), Ford (450 vozů) a Renault (349 vozů). Obecně vzato jsou auta evropských výrobců oblíbenou kořistí zlodějů. Oproti tomu korejské či japonské automobily jsou (aspoň statisticky) poměrně v bezpečí.

Množství krádeží se neodvíjí pouze od jednotlivých značek aut, ale i od regionů, ve kterých jsou tato auta zaparkována. Největší množství krádeží aut bývá spácháno na území hlavního města Prahy. Následuje Středočeský kraj, Moravskoslezský kraj a severní Čechy. Nejmenší riziko krádeže auta je pak na Vysočině a ve Zlínském a Karlovarském kraji.

Co ale dělat, když řídíte Škodu Octavia a pravidelně navštěvujete Prahu (nebo tam dokonce bydlíte)? Nejlepším řešením je investice do aktivního zabezpečení vozidla. Tím může být instalace autoalarmu, imobilizéru nebo zamykání řadicí páky.

Riziko krádeže také sníží zodpovědné chování – nenechávejte nikdy na sedadlech svoje smartphony, notebooky a další drahou elektroniku. Autorádio a navigaci vždy po dosažení cíle schovejte do palubové desky nebo ideálně vezměte s sebou dovnitř budovy.

Auto, které nelze ukrást, neexistuje. Zloději jsou sice vynalézaví, to ale neznamená, že nemá význam jim jejich práci ztížit. Většinou se tito lidé totiž ani dvakrát nepředřou. Proto dají vždycky přednost snadnějšímu lupu před náročným pronikáním do dobře zabezpečeného auta.

Sdílet článek