Kouzelné slovo antioxidant

citlivá pleť

Doba je opravdu hektická. Přináší plno nároků, povinností, stresu a požadavků. Už to samo o sobě oslabuje imunitu a vyvolává nežádoucí reakce těla. My přispíváme nesprávnou výživou přijímanou ve velké rychlosti, protože zase nestíháme, kouřením, alkoholem a nedostatkem pohybu, nebo naopak přetěžováním se. Tak máme živnou půdu pro vznik volných radikálů, které spolu s oxidačním stresem mohou být jedním ze základních kamenů mnoha nemocí od kožních chorob až po vážnější onemocnění.

Co ale s tím?

Jen velmi zřídka si dokážeme říct „stop“ a skutečně se vzdát nároků na dokonalý život. Pak nám může pomoci ono kouzelné slůvko – antioxidant! Jak to celé funguje? Ve zkratce se dá říci, že vznikající volné radikály jsou molekuly, kterým chybí jeden elektron. Ty putují tělem a snaží se ho najít navázáním na jinou zdravou buňku, kterou tím ale poškozují a ničí. Imunitní systém toto využívá při boji s bakteriemi, kdy cíleně tyto škodlivé buňky napadá, pokud se však volné radikály přemnoží, vzniká pro tělo nebezpečná nerovnováha a s ní oxidační stres. Na scénu tak přichází ony antioxidanty, jenž mají elektron navíc a poskytnou jej volným radikálům.

Jak pomoci?

Tělo si v malé míře umí antioxidanty vytvořit, je tedy na nás mu je dodat ve stravě, jako jsou hrozny, borůvky, maliny či čaje. Hledejme látky, jako jsou například vitamín A či B6, zinek, Q10 či jeden z největších antioxidantů ve světě – astaxanthin, který pořídíte i v tabletách.

Pozor na pleť!

Přirozeně se nedostatek výživy a přemíra oxidačního tresu projevuje i na pokožce celého těla, především pak na obličeji, který má tendenci k předčasnému stárnutí. Zasáhnout musíte především kvalitní kosmetikou! Máte-li obzvláště citlivou pleť či sušší náchylnou k vráskám kolem očí, používejte především séra. Pomoci si můžete také jílovou maskou, přírodní kosmetikou, správným tonikem a hloubkovým čištěním.

Celkové zdraví podpoří správný odpočinek, ať již zvolíte procházku, četbu knihy či celodenní wellness.