Kolo, které už není pro prťata

dětské kolo 20

Vybíráte kolo pro svou ratolest? V tom případě neopomeňte několik základních pravidel, jimiž by se měl výběr dětského kola řídit. Kvalitní volba totiž bude znamenat i to, zda se bude dítě na kole cítit bezpečně, zda se jízdy na něm zamiluje a zda ho kolo samotné začne bavit a doprovázet jeho sportovním životem.

Při výběru dětského kola je nejdůležitější vybrat tu správnou velikost, která dítěti sedne, a zároveň vybavení, které malý biker zvládne používat. Roli zde hraje věk dítěte, pro školáka se hodí dětské kolo 20. Podle něj pak volíme typy ručních brzd, případně přehazovaček, ale i velikost cyklistické přilby. Kolo by přirozeně mělo mít takovou váhu, aby jej malý cyklista zvládl a aby na něj nebylo těžké.

Jaká velikost je ta správná?

Základním omylem při výběru dětského kola bývá úvaha, že je lepší koupit kolo větší, aby do něj dítě dorostlo. Dítě příliš velké kolo nemusí zvládnout a ježdění na něm se mu tím pádem může zprotivit, případně z něj může mít strach. Kolo, jež je, jak se říká „akorát“, poznáme tak, že dítěti, stojí-li nad ním rozkročmo, zbývá mezi trubkou a rozkrokem místo zhruba velikosti pěsti. Velká by neměla být ani vzdálenost mezi sedlem, řídítky a pedály. Dítko by na řídítka mělo vsedě komfortně dosáhnout rukama, stejně jako na pedály nohama. Pokud jde o konkrétní rozměry dětských kol, odvíjejí se od průměru ráfků. Podle nich následně rozlišujeme velikosti 12, 16, 20 či 24 palců.

Dvacítka pro přechod

Hledáte-li plynulý přechod z kola pro předškoláka na kolo, jež už není pro prťata, dobrou volbou by mohlo být (samozřejmě v závislosti na výšce dítěte) dětské kolo 20. Tato kola už lze sehnat ve variantě jednorychlostní, nebo vícerychlostní, vybavená přehazovačkou i zadním měničem převodů ovládaným na řídítkách. Tato kola zpravidla bývají vybavena přední i zadní pákovou čelisťovou brzdou i tak zvaným cvrčkem. U některých najdeme také odpruženou vidlicí. Ta tlumí nárazy a tím zvyšuje pohodlí dítěte na delších vyjížďkách a v terénu.

Barvy hrají prim

Už dávno neplatí, že u barev se musíte držet typicky holčičích a klučičích barev. Oranžová, stejně jako červená nebo zelená se hodí pro obě pohlaví, a navíc je velmi cool! S červenou i zelenou bude dítko velmi dobře vidět za každého počasí, s oranžovou neurazíte ani další potomka, když třeba ještě není na cestě. Nebojte se tedy popustit uzdu fantazii a volte hravé barvy pro nadšené cyklisty, pouze tak v nich vypěstujete zájem nejen o samotné kolo, ale celkově o sportovní aktivity.

Díky pestré online nabídce můžete nakupovat chytře z pohodlí domova a bavit se nad atraktivními a vkusnými barevnými kombinacemi pro kluky i holky. K tomu samozřejmě přikupte též helmu, případně chrániče a nezapomínejte rovněž na pevnou obuv, ta je pro jistotu v pedálech stěžejní.

 

Sdílet článek