Kolagen a co byste o něm měli vědět?

nejlepší kolagen

Tento nejdůležitější protein naše tělo stmeluje jako lepidlo. Buňky v tkáních bez něj nefungují tak, jak by měly. Jenomže lidský organismus jej vyrábí jenom do určitého věku. Jeho nedostatek je později příčinou stárnutí i mnoha závažných zdravotních problémů. Co s tím?

Do 20 let jede tělo, pokud jde o výrobu kolagenu, na plný plyn. Od 20 do 40 mu dochází „pára“ a po čtyřicítce „padla“. Kolagen se v těle přestane tvořit zcela. Rozhodně to poznáte. Na méně hybných a bolestivých kloubech, na vrásčité pleti, zhoršeném stavu pokožky, vlasů i nehtů. Jenomže to pořád není vše. Kolagen je totiž důležitý i pro další vnitřní procesy v lidském těle. Zlepšuje fungování našich střev a jater. Umí snížit hladinu cholesterolu. Dokáže pozitivně ovlivňovat naši paměť. Chrání i před srdečními onemocněními. Kolagen je navíc důležitou bílkovinou pomáhající růstu svalů. Současně díky němu hubneme, protože právě svaly jsou největším spalovačem tuků.

Nejpozději po čtyřicítce přejděte na kolagenovou terapii

Když kolagen v těle chybí, je nutné mu jej dodat. Jeho zdrojem jsou třeba tučné ryby. Samozřejmě i náš český kapr. Jenomže nejvíce tohoto kolagenu je v kostech, v kůži a v šupinách, což zrovna nejíme. Dá se však extrahovat. Víte, proč se jí silné hovězí vývary z kostí? Protože nám dodají kolagen. Ten je též ve vepřovém koleně, ale i ve vajíčkách a v kuřecích chrupavkách.

Přijímat kolagen ze živočišných potravin nemusí být pro každého lákavé a ani dostačující. Moderní věda vytvořila tzv. bioaktivní kolagen, který se dobře vstřebává. Tento hydrolyzovaný kolagen je totiž rozštěpen na malé a snadno tělem využitelné části.

TIP: Za nejlepší kolagen se považuje hovězí kolagen. I ten se prodává jako hydrolyzovaný. Kvalitní produkty německého výrobce nabízí e-shop Woldoshop.cz.

Kolageny připravené pomoci

Lidský organismus obsahuje až 28 druhů kolagenů. Naše kůže je z kolagenu složena až ze 70 %. Obecně tvoří kolem 10 % našeho těla. Nejvíce jej máme v kloubech a v chrupavkách. Nejdůležitějšími typy kolagenů jsou typ I., II., II. a V. Kolagen I. typu se nachází v naší kůži, v kostech a též v zubech. II. typ je obsažen v chrupavkách. Kolagen III. typu je dalším kolagenem v kůži a nachází se rovněž v kostech a svalech. V. typ tvoří cévní výstelky.

Doplňte si kolagen

Collagen, jak se rovněž kolagen nazývá, lze v hydrolyzované podobě užívat velice snadno. Vlastně jde o dobře rozpustný prášek, který si lze přidat do různých nápojů a koktejlů. Jelikož kolagen skvěle funguje společně s vitaminem C, klidně do smoothie. Lze jej tak užívat v rámci svačiny, ale třeba i jako zdravou snídani. Má silný antiageing efekt pro naše tělo a nejpozději ve čtyřicítce bychom si jej měli začít přidávat do stravy.