Klimatizace do bytu: Druhy, montáž a servis

klimatizace do bytu

V posledních několika letech jsme si museli zvyknout na velmi horká léta, kdy teploty často přesahují magickou třicetistupňovou hranici. V tu chvíli už je mimořádně praktické mít doma klimatizační jednotku, díky níž je i v nejparnějších dnech v interiérech domácnosti příjemné ovzduší. Jaké jsou aktuální možnosti při nákupu klimatizace do bytu?

Mobilní klimatizace

Nejlevnější řešení představují mobilní klimatizační jednotky. Jedná se o poměrně jednoduchá zařízení, u nichž není zapotřebí provádět žádné stavební úpravy. Přístroj jednoduše zapojíte do elektrické zásuvky, přidruženou rouru vyvedete skrz okno ven a je hotovo. Vzduch se rychle ochladí a v místnosti pak máte mnohem příjemnější klima než venku. Počítejte ale s tím, že u mobilních klimatizací nikdy nedosáhnete konstantní teploty v dané místnosti.

Split a multisplit klimatizace

Mnohem efektivnější řešení představují split a multisplit klimatizace do bytu. V jejich případě už je nutné počítat s určitými stavebními úpravami, neboť se instalují napevno. Montáž klimatizací ve split a multisplit podobách by vždy měla být odborná. Zahrnuje například instalaci a propojení chladícího potrubí a elektroinstalačních kabelů, dále osazení venkovních a vnitřních jednotek, zkoušku funkčnosti, případně také zaškolení, abyste zařízení jako majitelé uměli následně bez problémů ovládat.

Servis

U split a multisplit klimatizace je praktické provádět pravidelnou údržbu, neboť zde dochází k postupnému zanášení potrubí, což může vést k nižší efektivitě a zkrácení životnosti. Servis klimatizace rovněž přenechte profesionálům, kteří mají potřebné zkušenosti a vybavení. Ideální je, pokud se údržba provádí alespoň jednou za rok. Záleží samozřejmě na intenzitě, s jakou klimatizační jednotku doma využíváte.