Klíčky jako snadná a chutná cesta k lepšímu zdraví

klíčící misky

Vitamínů a minerálů není nikdy dost, tím ovšem nemáme na mysli nejrůznější tablety a multivitamínové přípravky. Raději vsaďte na klíčky, které jsou opravdovou vitamínovou bombou, což je zejména v podzimním a zimním období nedocenitelné. Jaké je tajemství drobných, nenápadných klíčků, na které nedají dopustit nejen zastánci zdravé výživy?

Klíčky skýtají nekonečné možnosti

Ke klíčení se hodí většina druhů ořechů, luštěnin i semínek. Každý typ klíčků má samozřejmě úplně jinou chuť, a v tom je právě jejich kouzlo! Zatímco některé klíčky se hodí do slané kuchyně, jiné lépe vyniknou ve sladkých pokrmech. Možností je opravdu mnoho. Pro začátek přidávejte klíčky do salátů, ale nebojte se jimi doplnit ani hlavní jídlo nebo vylepšit polévku. Klíčky jsou výborné i samy o sobě.

Z luštěnin jsou pro klíčení oblíbené mungo fazole, cizrna a různé druhy čočky. Ze semínek to je zejména řeřicha, ředkvička nebo hořčice. Možností je však mnohem více… V každém případě jsou výsledné klíčky bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty i bílkoviny. Náš organismus navíc klíčením získá z luštěnin, semínek i ořechů mnohem více užitku, tak proč toho nevyužít?

Dejte si lahodné klíčky kdykoli

Klíčení v domácích podmínkách není nikterak složité a zvládne je každý. Důležité je vybrané luštěniny, ořechy nebo semínky nechat dostatečně dlouho namočené. Poté se umístí do speciální nádoby, kde už proběhne samotné klíčení. Samozřejmě je nutné klíčky pravidelně zvlhčovat, aby nedošlo k jejich vyschnutí. Nepostradatelným pomocníkem při klíčení jsou praktické klíčící misky, sklenice na klíčení nebo automatická klíčidla semen, které nabízí například internetový obchod Přístroje pro zdraví. Najdete tu i další přístroje pro zdravé stravování, jako jsou jogurtovače, vločkovače, odšťavňovače atd.

Sdílet článek