Kdy sekat, kdy nesekat?

husqvarna

Má i zelený pažit před naším domem nějaký pomyslný kalendář, podle kterého bychom se o něj měli starat? Rozhodně ano. Po dubnovém pročesání a odstranění odumřelé trávy je to právě konec tohoto měsíce, kdy je vhodné trávu poprvé sekat. Koncem dubna už má trávník minimálně 10 centimetrů výšky. Odborníci z Husqvarna doporučují, že toužíte-li po golfovém greenu nebo zkrátka po hustém trávníku, je dobré séci nadvakrát. Druhé sečení by mělo znamenat jen zástřih v délce maximálně tři centimetry a mělo by následovat asi tři dny od prvního. Vedle požadované délky tím trávník také zahustíte a bude vypadat zdravější.

Typ trávy hraje roli

Zatímco v nižších polohách je vhodné sekat trávu už koncem dubna, ve vyšších polohách saháme po sekačce později. Jedná se o chladnější oblasti, kde tráva roste pomaleji. Kapitolou samou pro sebe jsou louky. Ty postačí zkrátit průměrně třikrát ročně. V případě, že chcete mít na zahradě opravdový hustý až „anglický“ trávník, bude to vyžadovat jistou sekací disciplínu. Aby pažit rovnoměrně a rychle zhoustnul, nevyhnete se sekání minimálně jednou v týdnu. 

Jde se sekat

Abychom zahradu kvalitně posekali, potřebujeme také kvalitní nářadí Husqvarna. V tomto případě, bavíme-li se o trávě před domem, je vhodná strunová a také benzinová sekačka. V případě benzinové sekačky musí být nůž pečlivě nabroušený – jen tak dosáhneme hladkého řezu. A jak nože udržet v kondici co nejdéle? Doporučujeme je po každém sečení očistit a následně natřít naolejovaným hadrem.

Pár tipů na závěr

Než zahájíte vlastní sekací sezónu, zjistěte si, jak jsou na tom vyhlášky ve vaší obci. Existují totiž místa, a není jich málo, kde je sekání v neděli zakázáno. Pokud jste chatař a jezdíte na chalupu pouze na víkendy, bude toto pro vás poměrně zásadní informace.

Trávu sekejte pouze za sucha. Mokrá tráva se mnohem více lepí na sekačku a dokáže napáchat spoustu nepříjemností. Stejně jako sekání po dešti, není dobré sekat trávu ani během letní výhně, kdy může dojít ke spálení povrchu od sluníčka.

Přemýšlíte, kam s posekanou trávou? Pokud ji vysbíráte do sekačkového koše, může vám ještě dobře posloužit. Nejvhodnější je využít ji do kompostu. Tady ale dejte pozor, aby byly vrstvy trávy dostatečně tenké. Jinak by totiž mohly začít plesnivět.