Kde v Praze koupit stavební dřevo?

Výběr kvalitního stavebního materiálu, a dřeva především, je základním předpokladem každé úspěšné stavby. Ať už je před vámi rekonstrukce rodinného domu nebo třeba novostavba chaty, měli byste o této investici přemýšlet v dlouhodobém horizontu. Jedině tak si ušetříte spoustu starostí, času i peněz. Nechcete přece za pár let zjistit, že se rozjíždějí parkety, stěny prolézá plíseň a už vůbec ne, že zatéká do střechy, která vám k tomu všemu ještě padá na hlavu. Zjistěte raději, jaké dřevo je vhodné pro vaše účely i kde koupit takové, které vám opravdu vydrží.

Kvalita dřeviny na prvním místě

Není dřevo jako dřevo. Každá dřevina má své specifické vlastnosti, které odpovídají způsobu použití i místu určení. Než se do výběru pustíte, ujasněte si, jaké nároky na dřevinu vlastně máte. Při konstrukcích nejlépe poslouží dřevo jehličnatých dřevin. Obzvláště oblíbené mezi kutily je dřevo smrku, které se vyznačuje měkkostí, lehkostí, pružností i pevností a odolností zejména v interiéru. Borovice si naopak díky měkkému, středně těžkému, poměrně tvrdému a křehkému dřevu poradí i ve vlhku a vodě. Pokud hledáte opravdu pevný a tvrdý strom s vysokým podílem pryskyřice, který se těší nečekané kráse, eleganci a zároveň bezkonkurenční odolnosti vůči poškrábání, vodě i mrazu, chtějte sibiřský modřín. Jeho dřevo vám vydří i 25 let. Dřevin je ale na trhu celá řada, proto si vždy nejprve zjistěte, jak se bude dané dřevo chovat ve vašem prostoru, předejdete tak nepříjemnostem.

Palubky a prkna

V sortimentu stavebních firem se pod dřevem na stavbu schovává hned několik takových. Určitě jste už slyšeli o palubkách. Možná ale nevíte, že se dělí na obkladové a podlahové. Obkladové palubky jsou hojně využívané při obkládání jak exteriérů, tak interiérů. Parádu dělají na stěnách, stropech i fasádách. Skvěle slouží jako tepelná izolace, k podbití střech i stavbě dřevěných štítů domů či chalup. Podlahové palubky si získaly svou oblibu v exteriérech – v podobě podlah do altánů nebo teras, i interiérech – kromě dřevěných podlah, které se vyznačují svojí uceleností, také jako obklady stropů a stěn. Dalším důležitým stavebním dřevem jsou bezesporu prkna. Ta mohou být buď terasová, která jsou oblíbená pro pokrývání otevřených i zastřešených teras, nebo plotová, známá také jako plotovky, ideální do plotových dílců a k vyplnění zábradlí na balkoně.

Fošny, hranoly, latě i spárovky

U dřevěných prken a palubek sortiment zdaleka nekončí. V nabídce stavebních firem narazíte také na takzvané fošny, tedy prkna, která se od těch předchozích liší o něco větší tloušťkou. Slouží při konstrukcích střech, výstavbě pergol a altánů, ale také chat a zahradních domků nebo třeba k bednění či na komínové lávky. Výstavby domů, konstrukce střechy a stropů, ani dřevěné přístřešky se neobejdou bez masivních dřevěných hranolů, které se společně s trámy podílí na nosnosti střešní krytiny. V případě potřeby nosných prvků při stavbě střešních konstrukcí se pak setkáte také s latěmi. Hodit se vám budou i jako rošty pod obkladový materiál. Dřevěné lišty využijete při zakrývání míst podél podlah a pokud se chystáte na výrobu nábytku nebo oblepit schodiště či parapety, vezměte si na pomoc spárovky.

Pozor na kompatibilitu

Vyznat se ve stavebních řezivech není taková legrace, jak by se mohlo na první pohled jevit, že? Důležité je nepropadat panice. Každý dřevěný kousek má na stavbě svůj důležitý úkol a nelze jej zaměnit. Parametry u jednotlivých firem se ale budou pravděpodobně lišit. To, že dva výrobci nabízí stejnou dřevinu o stejné délce ještě neznamená, že se bude jednat o totožný výrobek. Pozor si dejte také na kombinaci řeziv od různých výrobců a vždy si nejprve zjistěte kompletní specifikaci výrobků. Pokud zaručeně nechcete šlápnout vedle, vyberte si takového dodavatele, který nabízí vše přehledně na jednom místě. Budete mít jistotu kompatibility a vyhnete se zbytečným reklamacím, které mnohdy ani nemusí být uznány ve vás prospěch.

Tip na dřevoprodejce v Praze

Osvědčenou firmou zabývající se produkcí nejen v České republice, ale také na území Evropské Unie je DS Forest Trade, dřevoprodejní společnost, která je distributorem vedoucích producentů dřeva střední i prémiové kvality. Na jejím webu Kupdrevo.cz za férové ceny získáte vše, co pro vaši novostavbu i rekonstrukci potřebujete. Kromě Prahy 10 najdete prodejní sklad DS Forest Trade také v Terezíně. Firma nabízí možnost přizpůsobit zboží na míru vašim potřebám a dopravu zdarma. Disponuje možností dodávat více než 15 000 m3 dřevěné produkce z 5 zpracovatelských závodů měsíčně. Prkna dodává jak v provedení s jemnou drážkou, tak i s hladkým povrchem.