Kde se berou krásně nablýskané automobily?

lakovací kabiny

Zapálení milovníci automobilů vědí, že základem spokojeného života vedle čtyřkolého parťáka je jeho dobré jméno, výkon a výbava. Ti zapálenější ale tuší, že stejně jako v lidském světě „šaty dělají člověka“, ve světě aut hraje prim lak. Ten totiž dokáže vašemu miláčkovi nasadit pomyslnou královskou korunu a vás za volantem učinit nepřehlédnutelnými. Jak ale krásné barevné auto-hávy vznikají?

Slyšeli jste někdy o existenci lakovací kabiny? Jedná se o kompletně vybavený automobilový „pokojíček“, do kterého vůz zajede a vyjede jako z úplně jiného těsta. Je to vlastně jakýsi kosmetický salon pro auta, kde je na ně barva v různých úpravách stříkána prostřednictvím speciálních lakovacích pistolí. V kabině umístěný vzdušný kanál pracuje pod nízkým tlakem, čímž pročišťuje vzduch a zajišťuje pro lakování nutné čisté prostředí. Pak už může probíhat samotný nástřik z připravených pistolí. Volba barvy je samozřejmě na klientovi, stejně jako výběr z různých variant úpravy. Jakmile je nalakováno, začne se lak pomocí proudícího horkého vzduchu sušit. Díky působení tepla také lépe ulpívá lak na karoserii.

Důležité filtry

Celá tato věda by přišla nazmar, kdyby výrobce lakovací kabiny nepoužíval husté a kvalitní filtry. Už v průběhu lakování přes ně proudí vzduch z vnějšku kabiny, aby jej následně nasály kanály a rošty v podlaze. Tady jsou částice špíny a odpadu z lakování zachyceny dalšími filtry. Do kabiny se na konci tohoto procesu vrací čistý vzduch.

Obrovské benefity lakovací kabiny

Díky lakovací kabině je nebezpečná manipulace s laky a potřebným materiálem bezpečnější – odehrává se totiž v jednom kontrolovaném prostředí. Současně zabraňuje šíření škodlivin do ovzduší a tím chrání před vznikem potenciálního výbuchu, požáru nebo jiných nehod. Lakovací kabina je současně komfortní, neboť nabízí pro lakování tolik potřebné sterilní prostředí. Proto patří mezi stále častější zařízení pro autolakovny.

Jste-li laik, možná jsme vám právě osvětlili, kde se krásná nablýskaná auta berou. Jste-li majitel vozu a stojíte před rozhodnutím, zda přelakovat, rada zní ano, ale v lakovací kabině. Rozdíl od běžného nástřiku jednoznačně poznáte a oceníte.