Káva – škodlivý zlozvyk, nebo přírodní zázrak?

prodej kávy

O kávě už toho bylo napsáno moře. Nevíme, čím si to tato slavná a výjimečná rostlinka zasloužila, ale v dobách minulých byla pranýřována prakticky každý den. Zatímco jedni poukazovali na škodlivost kofeinu na žaludek, jiní diskutovali o údajných karcinogenech v kávě, popřípadě alarmující kombinaci kávy a mléka. Dnes, v jednadvacátém století, se ale kávě konečně dostalo uznání, jež si opravdu zaslouží. Jak to s ní tedy doopravdy je?

Černý zázrak pro energii

Všechny mýty naštěstí můžeme vyvrátit. Kofein je  totiž velmi dobrý stimulant centrálního nervového systému, což nám v průběhu dne nejen dodává energii, ale také zrychluje náš metabolismus. Přičítají se mu ale i větší zásluhy. Existují klinické studie, jež prokazatelně poukazují na fakt, že se u pravidelných konzumentů kávy snižuje riziko několika závažných chorob. Patří mezi ně například Alzheimerova a Parkinsonova choroba, demence, diabetes druhého typu, nádorová onemocnění jater, ale i depresivní stavy.

Výskyt negativních vlivů, jakými jsou neklid či narušení spánku, je velmi individuální a vyskytuje se většinou u lidí, kteří na kofein nejsou zvyklí – jednoduše to mohli s dávkou kávy přehnat, eventuálně ji vypít pozdě večer a kofein jim stále zůstává v těle. Proč ti praví kafaři tyto problémy nepociťují? Jednoduše u nich vznikla tolerance a kofein už je nerozhazuje – naopak, příjemně nakopává.

Existuje závislost na kávě?

Existuje. V případě nedostatku kofeinu se mohou u člověka na kofein zvyklého objevit bolesti hlavy, únava či podrážděnost. Tyto „abstinenční příznaky“ ale rozhodně nejsou škodlivé jako ty, které známe u kuřáků nebo alkoholiků a nemluvíme zde o závislosti jako o pro tělo škodlivém vlivu.  Opravdový zázrak z kávy dělají obsažené antioxidační látky, které posilují imunitu a výrazně se podílí na celkové ochraně organismu.

Abychom největší benefity kávy využili, měli bychom být pečliví při jejím výběru. Je to jako s jídlem – dobře víte, že není párek jako párek. I u kávy bychom si měli vybírat to nejlepší. Jde-li o samotným prodej kávy, lepší vlastnosti než kilové strojově připravené pytle ze supermarketů nám nabídnou pečlivě vybraná a individuálně pražená zrna z malých provozoven. Takový malý obchůdek a stejně tak eshop káva je totiž pro svého majitele láskou. Můžete si tak být jisti, že vedle nejvyšší kvality a chuťového zážitku, často z celého světa, dostanete i báječné tipy a nejednu užitečnou radu.

Sdílet článek