Je možné jezdit na motorce v zimě?

S příchodem zimy spousta motorkářů ukládá svou jednostopou krásku do garáže a znovu ji startuje až na jaře. A pak jsou zde motorkáři, kteří věří, že neexistuje špatné počasí, jen špatné moto oblečení. Se správnou přípravou a dostatkem zkušeností se ježdění v zimě nemusíte bát ani vy.

To správné vybavení

Výběr moto helmy je samozřejmě nejen v zimě zásadní, ale jen ona stačit rozhodně nebude. Abyste zabránili pronikání studeného vzduchu pod ni, budete si muset pořídit kukly, nákrčníky nebo speciální návleky, které přilbu utěsní.

Mnoho značek nabízí kvalitní moto bundy a moto kalhoty do zimního počasí, bez speciálního termoprádla určeného do mínusových teplot to ale nepůjde. Sáhněte po oblečení z moderních větru odolných materiálů, které používají například horolezci. Další možností je pořízení speciálního vyhřívaného oblečení, které je většinou napájené baterií, případně se napájí přímo z motorky. Nezapomeňte na teplé rukavice, ledvinový pás a nepromoky.

Když máte vyřešené oblečení, nasaďte na motorku správné zimní moto pneu. Ze zákona sice žádné nařízení ohledně pneumatik na motorku nevyplývá, ale pojišťovna by vám v případě nehody nemusela proplatit celou škodu. Zimní pneu je vyrobené z měkčí směsi, má hrubší vzorek a lépe se chová na mokré a kluzké vozovce. Pro jistotu si do zavazadel přibalte sněhové řetězy, nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

Kdy raději nejezdit?

Samozřejmě je nutné dodržovat základní pravidla zimní jízdy. Jezděte pomaleji než obvykle, dodržujte delší odstup od vozidel (brzdná dráha se v zimě prodlužuje) a buďte opatrní při zatáčení. Myslete na to, že v zimě je viditelnost zhoršená, proto se vybavte reflexními prvky.

Když teploty klesnou pod -10 °C, nechte projížďku raději na jindy, protože ani sebelepší termooblečení by nemuselo být účinné. Nejezděte ani po zasněžených nebo rozbředlých silnicích, ovšem i silně posolená vozovka může být problém, protože sůl působí na stroj i obuv agresivně.