Je lepší automatické, nebo manuální ovládání garážových vrat?

rolovací vrata

Automatické pohony vrat jsou obecně preferovanější než manuální ovládání. Nejen, že nabízí větší pohodlí, ale také díky nim získávají vrata řadu bezpečnostních prvků jako je například zastavení vrat v případě, že se v dráze objeví překážka.

Automatické vs. manuální ovládání

Elektrické pohony vrat poskytují řadu bezpečnostních prvků, které u manuálních vrat jednoduše nenajdete. Nejen, že mají senzory, které vrata zastaví v případě, že by pod ně vlezl mazlíček nebo dítě, ale vrata se také automaticky zamykají, čímž se vám dostane lepší ochrany před zloději.

Nemusíte se ani obávat, že byste se do garáže nedostali v případě výpadku proudu. Pohony mají pro takové případy možnost ručního otevírání a zavírání.

Automatické pohony vrat nabízí také řadu dalších inovativních prvků, které si můžete nechat nainstalovat podle toho co nabízí váš výrobce. Například integrované osvětlení, tichý chod, rychlejší zavírání nebo otevírání, měkké starty atd.

Manuální vrata mají tu výhodu, že jsou snadnější na instalaci, protože si nemusíte dělat starosti s přívodem energie. Existují také bezpečností zámky, které si k nim můžete dokoupit. Jejich hlavní nevýhodou je absence bezpečnostních senzorů a nepohodlnost používání. Na druhou stranu jsou manuální vrata snazší na údržbu.

Podle čeho si vybrat pohon?

Pohony se ve většině případů instalují na strop garáže (přesněji na vodící lištu). Ne všechny pohony garážových vrat jsou však stejné. Pro výběr toho správného pohonu je třeba vzít v úvahu jaký druh vrat máte – křídlová, sekční, výklopná nebo rolovací vrata.

Záleží také na velikosti, hmotnosti a frekvenci používání vrat. Jiný pohon budete kupovat pro vrata do rodinného domu a jiný pro průmyslová vrata.

Ten správný pohon pro vaši bránu vám určitě doporučí váš výrobce vrat. V první řadě byste se však měli rozhodnout mezi automatickým a manuálním ovládáním. Poté se zamyslete nad dalšími prvky, které byste chtěli na vratech mít.