Jaký typ garážových vrat vybrat?

garážová vrata

U nové stavby i u starších domů potřebujeme často i garáž. Ta, aby fungovala tak, jak má, a splňovala svůj účel, potřebuje také vrata. Jak se zorientovat mezi jejich typy a který vybrat pro tu svou?

Přemýšlejte předem

Bez ohledu na to, zda si garáž teprve zařizujete nebo má už svůj pevný řád, garážová vrata by měla sloužit k ochraně i zabezpečení samotné garáže a často i domu. To v případě, že přímo z ní můžeme do domu projít. Vybírat můžeme podle designu, materiálu nebo třeba ceny, přesto bychom měli brát v potaz ještě jeden faktor a tím je způsob otevírání. To, co nám třeba na začátku přijde jako skvělý nápad, nás totiž může po čase připravovat denně o čas nebo místo uvnitř garáže. Proto ještě před výběrem vrat přemýšlejte, k čemu všemu vaše garáž slouží a jak ji budete využívat.

Zasuňte je dovnitř

Otevírání funguje na principu zasouvání dovnitř garáže, není tak potřeba žádný prostor před garáží, ale uvnitř. Nejpoužívanějším typem jsou sekční garážová vrata, kdy se jednotlivé sekce zasouvají pod strop. Ničemu tak nepřekáží, jen je potřeba dát pozor u garáží s nízkým vjezdem, protože musíte počítat s určitým prostorem cca 10 – 15 cm pod stropem právě pro zasouvací mechanismus. Nejsou tak vhodná pro nízké vjezdy, neboť je ještě sníží. Oblíbený typ jsou také posuvná vrata, která se zasouvají podél stěny garáže a nijak tak neomezují výšku vjezdu. Pokud ale využíváte garáž i jako dílnu nebo úložný prostor, je potřeba si uvědomit, že podél zdi nemohou stát regály a musí tam být prostor pro vrata. Velkou výhodou je možnost je otevřít jen částečně, třeba na průchod do domu.

Klasika se neomrzí

Pro svou garáž můžete zvolit i dvoukřídlá vrata, která se otevírají do obou stran. Vyžadují však prostor před vjezdem do garáže a nehodí se tedy do objektů, které jsou hned u silnice a každý výjezd nebo návrat domů by znamenal blokování silničního provozu. Na míru se vyrábí rolovací garážová vrata, která fungují na principu rolety, tedy se namotávají kolem své osy. Vyžadují tak větší prostor přímo nad vjezdem, v garáži však nezabírají ani kousek místa.

Způsob otevírání dokáže ovlivnit pohodlné využívání garáže a měl by být jedním z hlavních kritérií výběru. Samozřejmě nás bude zajímat i cena, neměla by být tím hlavním faktorem, naopak příliš levná vrata nás mohou varovat před nekvalitním produktem.

Sdílet článek