Jaký je nejlepší software pro 3D tisk?

program pro 3D tisk

Programy pro 3D tisk prošly v posledním desetiletí výrazným posunem. Může za to samozřejmě i rapidně stoupající popularita samotné technologie 3D tisku. Využívá se v konstrukčních odvětvích i ve zdravotnictví, čím dál běžnější je mít 3D tiskárnu také doma. V jakém programu si můžete navrhnout předmět k vytištění?

Hledáte-li software, v němž si vytvoříte modely pro 3D tisk, máte celou řadu možností. Některé programy jsou placené, další dostupné zdarma.

TinkerCAD: Jednoduché řešení ve webovém prohlížeči

Začátečníkům, již chtějí tisknout jen příležitostně, lze doporučit software TinkerCAD. Není nutné ho instalovat, spustíte ho ve webovém prohlížeči. Nabídne jednoduché rozhraní, přesto poskytuje možnost navrhovat i složitější modely. Pohrdnout by jím neměli ani zkušenější návrháři.

Podporuje STL soubory, 2D a 3D modely se dají importovat a přímo z aplikace lze spouštět 3D tisk. Nabízí také cloudové úložiště, má tutoriál používání, a hlavně je dostupný zdarma. Existuje i jako aplikace k nainstalování.

Autodesk Fusion 360: Řešení pro profesionály

Často bývá popisován jako nejlepší program pro 3D tisk vůbec. Pro domácí použití je možná až příliš pokročilý, je to jako jít s kanonem na vrabce. Je určen spíše strojním inženýrům a konstruktérům. Skvěle se hodí pro výrobu mechanických dílů, umožňuje nastavit materiálová a výrobní omezení, má speciální funkci History Tree, jakýsi strom, v němž se můžete pohybovat historií úprav, a mnoho dalších vychytávek. Stojí pár desítek dolarů měsíčně podle toho, na jak dlouho si předplatné zvolíte.

SketchUp: Starý známý dobrý software

Použít se dá třeba i tolik známý SketchUp, nástroj ideální pro architektonické návrhy. Je skvělé pro všechny, kteří chtějí vytvořit 3D model pro předvedení klientům. Má spoustu šablon, intuitivní uživatelské rozhraní a zajímavá je také možnost pohledu ve virtuální realitě. Ještě před tiskem tedy dokážete simulovat pohled na model. Je vhodný pro začátečníky a domácí použití, základní verze je totiž zdarma. Placené verze jsou nicméně poměrně drahé.