Jakou fólii vybrat na výrobu magnetické nástěnky?

kancelářské magnety

Magnetická nástěnka se hodí do kanceláře, kuchyně i dětského pokoje. Můžete k ní přicvaknout suvenýry z cest, sběratelské magnetky, recepty, návody, fotografie. Z čeho si magnetickou tabuli vyrobit? Hodí se na to i nějaká fólie? Čtěte dál.

Magnetické nástěnky jsou moderním doplňkem bytu, pracovny i kanceláře. Dají se k nim snadno přicvaknout kancelářské magnety, magnetické figurky, různé neodymové magnety i magnetické fólie. Můžete si ji vyrobit a na stěnu připevnit během chvilky.

Magnetická, nebo kovová fólie? Která je lepší?

Na úvod: Magnetická fólie, ať už klasická nebo i samolepicí s černo-šedým feritovým povrchem na zadní straně, se pro výrobu magnetické nástěnky vůbec nehodí. Neodymové magnety ani magnetky na ní držet nebudou. Silné neodymové magnety ji navíc demagnetizují. Magnetická fólie je vhodná k přicvaknutí k něčemu, ale ne jako podklad pod jiné magnety.

magnetická nástěnka

Kterou fólii tedy zvolit? Jedinou správnou fólií pro vytvoření magnetické tabule je kovová či pokovená fólie. Ta není magnetická, ale magnety na ní dobře drží. Na slabší pokovenou fólii je lepší použít neodymové magnety a magnetky, protože staré typy feritových, šedočerných magnetů, mají malou magnetickou sílu.

I když se tedy nástěnce říká „magnetická“, ve skutečnosti magnetická není, ale je kovová či pokovená.

Na kovové fólii dobře drží také barevné magnetické fólie. Můžete si je nastříhat podle libosti na různé geometrické tvary, ornamenty, což se hodí třeba pro tvorbu dekorací.

Jak pokovenou fólii přidělat ke stěně?

Pokovenou fólii na stěnu přiděláte snadno. Pokud vyberete tu správnou, bude držet sama. Existuje totiž samolepicí pokovená fólie. Jak ji připevnit?

Stěnu nejprve očistěte od prachu. Z pokovené fólie sejměte ochrannou vrstvu. Opatrně fólii přiložte ke stěně, srovnejte. Nakonec vyhlaďte například jemným hadrem. Pro aplikaci se hodí čtyři ruce, jde to pak lépe.

Tip: Podívejte se na další návody pro využití magnetů na blogu Magnetik.cz

magnetické kapsy

Vhodné magnety na magnetickou nástěnku

Pro rychlé přicvaknutí fotografií, obrázků, poznámek nebo kuchařských receptů, jsou vhodné:

  • kancelářské magnety,
  • barevné magnetické figurky,
  • neodymové tyčky a kotouče, kostkové magnety,
  • barevné magnetické fólie a magnetické kapsy a rámečky.

Větší síla fólie = větší magnetická síla

Čím silnější kovovou fólii zvolíte, tím na ní budou magnety držet lépe. Místo fólie můžete použít i ocelový pozinkovaný plech, který ke stěně přiděláte na hmoždinky.

A co si na magnetickou nástěnku přicvaknete vy?