Jak začít s 3D tiskem

náhradní díly pro 3D tiskárny

3D tisk je neustále se vyvíjející a rozšiřující obor. Pokud s 3D tiskem začínáte, může se vám zdát, že množství možností a aplikací je obrovské, až se to ze začátku zdá zdrcující a složité.

V tomto průvodci 3D tiskem pro začátečníky vám vysvětlíme, co přesně 3D tisk je, jak funguje, jaké jsou nejlepší materiály pro začátečníky a co potřebujete, abyste mohli začít.

Co je 3D tisk?

3D tisk je proces vytváření trojrozměrného objektu, který se obvykle provádí systematickým vrstvením materiálu na sebe. Tiskárna načte z počítače digitální soubor, který jí diktuje, jak má materiál vrstvit, aby vytvořila objekt.

Co k 3D tisku potřebujete?

V první řadě tiskárnu. Ty dnes stojí od 5 tisíc korun výše. Pro domácí použití můžete koupit tiskárny již sestavené, ale i rozložené. Existují specializované eshopy prodávající jak hotové tiskárny, jednotlivé náhradní díly pro 3D tiskárny, tak i další příslušenství pro 3D tiskárny a spotřební materiály na tisk – struny, ze kterých se tiskne. Ty se vyrábějí z různých surovin – od bioplastu PLA, přes PET a PETG (známý z lahví na limonády), až po pevný termoplast ABS či pružný FLEX. Zajímavé výstupy jsou z kompozitních materiálů obsahující vedle nosného plastu i dřevěné piliny, karbon, měď a další suroviny.

Jak se 3D tiskne

V závislosti na konkrétním tisku, který plánujete provést, může být v procesu více i méně kroků. Obecně však 3D tisk zahrnuje následující činnosti:

Krok 1: Vytvoření / nalezení návrhu

První krok 3D tisku obvykle začíná na počítači. Návrh musíte vytvořit pomocí softwaru pro 3D návrh, obvykle softwaru CAD (počítačem podporovaný návrh). Pokud nejste schopni vytvořit návrh sami, můžete také najít mnoho bezplatných zdrojů na internetu s návrhy zdarma.

Krok 2: Export souboru STL

Po vytvoření či výběru návrhu musíte soubor STL buď exportovat, nebo stáhnout. V souboru STL jsou uloženy informace o vašem koncepčním 3D objektu.

Krok 3: Vyberte si materiály

Obvykle můžete mít před tiskem představu o tom, jaký materiál použijete. K dispozici je mnoho různých materiálů pro 3D tisk a můžete si je vybrat podle vlastností, které má váš objekt mít. O tom se podrobněji zmíníme níže.

Krok 4: Zvolte si parametry

Dalším krokem je pak rozhodnutí o různých parametrech vašeho objektu a procesu tisku. To zahrnuje rozhodnutí o velikosti a umístění vašeho tisku.

Krok 5: Vytvoření Gcode

Poté importujete soubor STL do softwaru pro řezání, tzv. sliceru. Řezací software převede informace ze souboru STL do Gcode, což je specifický kód obsahující přesné pokyny pro tiskárnu.

Krok 6: Tisk

Tiskárna vytvoří objekt vrstvu po vrstvě. V závislosti na velikosti objektu, tiskárně a použitých materiálech může být práce hotová za několik minut nebo za několik hodin. Podle toho, jaký chcete mít výsledný produkt, nebo na použitém materiálu mohou po tisku následovat další kroky následného zpracování, jako je malování, broušení, pískování, leptání, lepení atd.