
Na kojení je krásný ten čas, který tráví miminko se svou maminkou. Oba si užívají vzájemné blízkosti a posilují svůj vztah. Aby se kojení dařilo, je mu třeba věnovat patřičnou pozornost hned po porodu. V porodnici je výhoda v tom, že když si žena nevěří nebo neví, jak na to, tak se má na koho obrátit. V porodnici se může maminka naučit techniky kojení a vyvarovat se nejrůznějším chybám, které pak třeba způsobují bolest při kojení.
Jak zvládnout techniky kojení
Po porodu je novopečená maminka ve víru hormonální smrště a zcela pohlcena novou rolí, která je pro prvorodičky hodně náročná. Techniky kojení jsou přitom velmi důležité. Když se je nepodaří zvládnout, pak přicházejí problémy, které většinou můžou za to, že maminka s kojením přestane a přejde na umělou výživu svého dítěte. Přitom je to škoda, protože mateřské mléko je nenahraditelné. Při kojení je podstatné i to, jak je dítě k prsu přiloženo, jak často se kojí. Zpočátku dítě pije 10 až 12krát za den, tedy přibližně co dvě hodiny. Je vhodné to dodržovat. Pravidelným kojením se totiž podporuje tvorba dalšího mléka.
Jaké výhody má kojení pro matku a dítě
Pokud žena kojí, snižuje se u ní riziko vzniku diabetes mellitus 2. typu nebo nádorů prsů či vaječníků. Kojení přispívá k rychlejšímu zavinování dělohy. Kojící ženy rychleji dosahují své původní hmotnosti a mají nižší riziko zlomenin krčku stehenní kosti v menopauze. Je-li dítě kojené, mívá nižší výskyt alergií a v pozdějším věku nižší výskyt obezity, vysokého krevního tlaku a hladiny cholesterolu.
Jak zamezit bolesti prsu při kojení
Když maminka s kojením začíná, měla by si natrénovat správnou polohu při přiložení dítěte k prsu. Může to pomoci proti bolesti prsu. Kojení není těžké se naučit, jen se musí vědět, jak na to. O bradavky je třeba pečovat a pravidelně je mazat, aby nedošlo k jejich bolestivému popraskání. Nejlepší na to jsou přírodní produkty.