Jak vybrat studentský batoh či školní batoh pro 2. a vyšší stupeň?

batoh do školy

Výběr studentského batohu či školního batohu pro 2. stupeň ZŠ je stejně důležitý jako výběr školní aktovky pro prvňáčky, kterým jsme jistě věnovali pozornosti nejvíce. Důležité je si však uvědomit, že vaše ratolest je stále ve vývoji, a proto je nutné vybrat takovou školní tašku, která bude plně splňovat všechny potřebné parametry – a na ty se nyní společně podíváme v následujících řádcích.

Velikost základem

Při výběru studentského batohu sledujeme podobné parametry jako v případě školní aktovky, byť s menšími rozdíly přímo úměrnými k věku studenta či žáka. Prvním parametrem je velikost, školní batoh by neměl sahat pod zadek a kupříkladu při výšce dítěte dosahující 140 až 150 cm by se měla délka batohu pohybovat v rozmezí od 43 do 45 cm.

Vyšší školáci poté unosí batoh v rozpětí od 45 do 50 cm. Roste-li vaše dítě hlavně v tomto věku lidově řečeno jako z vody, sáhnout můžete po batohu s posuvným zádovým systémem, který se vždy přizpůsobí aktuální výšce dítěte díky nastavitelné zádové části.

Další kritéria

Dítě nosí i ve vyšších ročních stále velké množství školních pomůcek, právě z toho důvodu je vhodné také dbát na samotnou hmotnost batohu. Ta by neměla dle odborníku přesahovat 1,4 kg s tím, že by měla odpovídat 10-15 % hmotnosti dítěte. V ideálním případě se snažte číslo srazit pod 1,1 kg, výběr bude i tak velký.

Důležitým prvkem jsou také ramenní popruhy. Ty by měl být řádně usazené, vhodně tvarované, polstrované a vyztužené měkkou a přitom kvalitní pěnou se síťovinou.

Zvolit správný batoh do školy bývá někdy náročnější, než se na první pohled může zdát. Investovaný čas do výběru se vám však zúročí v podobě čistého svědomí a vědomí. Budete totiž vědět, že vaše dítě má přesně to, co je nejdůležitější pro jeho rozvoj, zdraví a bezpečí.