Jak vybrat lustr do obývacího pokoje, kuchyně a ložnice?

Lustry

I přesto, že výběr lustrů či stropních svítidel bývá jednou z těch příjemnějších záležitostí při zařizování domácnosti, umí dát pěkně zabrat. Nejedná se totiž pouze o zdroj světla dané místnosti, nesprávný výběr lustru může totiž opticky zmenšit prostor nebo naopak třeba pomyslně degradovat pohled na jídelní stůl. Při výběru vhodného lustru bude záležet zejména na prostorové dispozici a celkovém designu, aby spolu vše lícovalo.

Lustr do ložnice

Lustr do ložnice by měl, co se intenzity a vlastnosti žárovky týče, svítit teplou a bílou barvou. Je to z toho důvodu, aby se prostor dostatečně příjemně osvětlil a zároveň nedošlo k rušivému a ostrému svícení. Do této místnosti většinou postačí jedno větší centrální svítidlo, ideálně umístěné do středu místnosti tak, aby se světlo rovnoměrně rozprostřelo.

Kuchyňský lustr

Při výběru lustru do kuchyně je vhodné prvně analyzovat dané prostředí. Tím se myslí zejména typ jídelního stole a výška stropu. V případě nízkého stropu, zvolte spíše přisazené světlo, které je stacionárně připevněné ke stropu. Většina moderních kuchyní v dnešní době však disponuje hlavně vyšším stropem, takže v takovém případě šáhněte po lustru na závěsné platformě.

Lustr do obýváku

Zde budete zejména záležet na osobních preferencích. Pokud plánujete pouze jedno centrální světlo, zvolte umístění doprostřed místnosti. V opačném případě rozložte proporcionálně intenzitu svítivosti žárovek vzhledem k umístění a počtu svítidel.

Při výběru lustrů či stropních svítidel vsázejte spíše na vlastní intuici než na běžné katalogové modely. Lustry totiž dotváří atmosféru místnosti, a je tím pádem důležité, abyste se v nich cítili příjemně. Určitě přece nechcete, aby vás pokaždé vyvedl z míry jen proto, že okolo něj procházíte. V takovém případě doporučujeme urychlenou výměnu.

Sdílet článek