Jak vybrat herní monitor, který poskytne ten pravý požitek při hraní?

Nejlepší grafické karty

Patříte mezi ty, kdo si rádi zahrají nové počítačové hry s kvalitně zpracovanou grafikou? Pak potřebujete dostatečně výkonný počítač. Důraz je třeba klást zejména na grafickou kartu. A pro opravdu dokonalý zážitek je důležitý také kvalitní herní monitor.

Jaké parametry jsou důležité u herního monitoru?

Kladete si otázku, jak vybrat herní monitor? Kritéria jsou jiná než u monitorů pro zpracování grafiky nebo pro kancelářskou práci. Co je důležité a proč?

  • Obnovovací frekvence udává počet snímků, jež monitor zvládne zobrazit během jediné sekundy. Platí čím více, tím lépe. Je ovšem třeba, aby stejnou frekvenci zvládala i grafická karta.
  • Nízká doba odezvy zaručí, že obraz nebude rozmazaný ani u akčních scén. Správně zvolená hodnota FPS často rozhoduje o vítězství ve střílečkách a bojových hrách.
  • Rozlišení udává, kolik bodů je monitor schopen zobrazit. Čím vyšší je počet pixelů, tím detailnější je obraz. Je ovšem třeba mít dostatečně výkonnou grafickou kartu. Ideální volbou je monitor s označením Retina. Zobrazuje tak vysoký počet bodů, že lidské oko nedokáže jednotlivé pixely rozeznat.
  • Povrch displeje volte dle prostředí, v němž bude monitor umístěn. Lesklý displej se hodí do temných místností, skvělý zážitek poskytne večer a v noci. Matný displej zase oceníte v místnosti s dostatkem světla.
  • Typ obrazovky je rozhodující zejména v tom, jaké má monitor pozorovací úhly, kontrast, barevné podání a dobu odezvy. Rychle reagují monitory s technologií TN, v ostatních aspektech však poněkud pokulhávají. Typ IPS má až na nejnovější modely přesně opačné vlastnosti, které náruživé hráče rozhodně neuspokojí. Monitory VA poskytují solidní kvalitu za rozumnou cenu, nicméně stále se jedná o kompromisní řešení. Jako nejlepší volba se jeví monitory s QLED technologií se sytými barvami, rychlou odezvou a skvělým barevným podáním při libovolné úrovni jasu.

Nepodceňujte grafickou kartu

A jaké jsou ty nejlepší grafické karty? Královnou trhu bezesporu je NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti, která nabízí perfektní výkon za rozumnou cenu. Kromě hráčů ji ocení i ostatní nároční uživatelé PC.

Sdílet článek