Jak vybrat dětskou postel pro dvouleté dítě? 3 priority, na kterých je třeba trvat při výběru postele do samostatného pokoje

jak vybrat dětskou postel

Váš novorozenec jakoby přes noc vyrostl a na vás teď leží otázka, jak vybrat dětskou postel. S dětmi čas letí velmi rychle, proto máte pocit, že to bylo včera, kdy jste montovali dětskou postýlku s ohrádkou. Na tom, kdy by se mělo dítě přesunout z ohrádky do samostatné postele, není žádná shoda. Ani to není možné, když každé dítě je jiné, v ohledu vývoje, samostatnosti, fixace na matku, počtu buzení za noc. Obecně se dá ale říct, že jsou na tuto změnu děti připravené kolem druhého roku. Záleží však také, jak jste připraveni vy. Zvládnete odloučení od svého drobečka přes noc? No dobrá, po tolika probdělých nocích se na to možná i těšíte. Ale co příprava samotného pokoje a zajištění kvalitního spaní? Máte vše nachystáno nebo alespoň srovnáno v hlavě, jak taková změna proběhne? Výběr správné postele není jedinou, nicméně je nejdůležitější věcí, kterou je potřeba vyřešit.

Jak vybrat dětskou postel, aby to pro dítě byla příjemná změna

Okolo druhého roku už dítě nepotřebuje mít ohrádku, naopak se z ní snaží všemožně dostat. I někteří rodiče postýlky přizpůsobují tak, aby jejich dítě nebylo omezováno, když chce odejít. Sundávají postranice, vyndávají příčky. Ne, ohrádka už zkrátka neplní svoji původní funkci. Jediné, co k ní dítě váže, je zvyk. A často i blízkost k rodičům, pokud ji mají v ložnici. A to je potřeba mít na mysli, když do života dítěte přinášíme změny. Mají být jen pozitivní a příjemné. Zkuste se do jeho kůže vžít i vy.

3 priority, kterých je dobré se držet

Láska rodičů s sebou často nese bezuzdné nadšení pro cokoliv, co nám trh naservíruje. Především v oblasti dětského zboží je nepřeberná nabídka naprosto čehokoliv, od plen až po nábytek. Marketingově vymazlený produkt, krásně nafocený a vychválený do nebes, může vést rodiče k neuváženým, až neuvěřitelným rozhodnutím. Není důvod si neudělat radost, mějte však stále na srdci tyto tři priority:

1. Přiměřenost věku

Oči tatínka se rozzáří při pohledu na patrovou postel s žebříkem a skluzavkou. Představuje si, jak si synek v pokojíčku sám hezky hraje a jezdí si nahoru a dolů. Ne, na tohle ještě opravdu čas nedozrál. I přes širokou nabídku nádherných multifunkčních postelí se držte při zemi. Doslova! První postel by měla být nízká, aby do ni dítě mohlo bezpečně samo vlézt i vylézt, a samozřejmě s bočními zábranami.

2. Bezpečnost

Zde míníme především provedení samotné postele. Použité materiály musí být zdravotně nezávadné. Barva, kterou je postel natřena, nesmí být toxická. Dále musí být všechny rohy oblé. Žádná jiná část postele nesmí představovat nebezpečí – uvolnění malých částí, vklínění končetin nebo hlavy do konstrukce. Veškeré dovážené zboží musí plnit přísná legislativní pravidla EU. Zde buďte obezřetní. Pravidla jsou sice nastavena, není však v moci certifikačních úřadů provádět kontroly všeho zboží. Ty se dělají na základě podnětů od spotřebitelů. Pokud si necháváte vyrábět postel na zakázku, dobře promyslete možná nebezpečí a nastavte si správně parametry už při zadání.

3. Zdravá záda především

Postel není pouze rám, ale to hlavní představuje rošt a matrace. Pokud nejste z těch, kdo se rozplývá nad roztomilými barevnými kousky nábytku a zbytečně neutrácí, pak zde raději nešetřete. V podstatě mluvíme stále o bezpečnosti, jen z dlouhodobého hlediska. Nechcete, aby dítě spadlo z vysoké postele, ale ani aby mělo v dospělosti křivá záda. Pro správný vývoj je důležité správné držení páteře v bdělém stavu i dobrá opora ve spánku.

Krásná postel může dítěti usnadnit přesun z jeho dětské postýlky do větší postele, případně i do vlastního pokoje. Na internetu a v kamenných obchodech asi nebudete mít problém najít něco, o čem usoudíte, že to vaše dítě potěší. Ne, v tom problém opravdu není. Jen se nenechte unést příliš daleko od podstaty a účelu. Až budete procházet oddělením dětského nábytku a budete se cítit jako v Disneylandu, opakujte si jako mantru 3 priority, od kterých se nesmíte odklonit. Kdy a jakou první postel dostane vaše dítě?