Jak vybavit dítě na hory?

sjezdové lyže

Chystá se vaše ratolest poprvé za sněhovými radovánkami a vy váháte, jaké zimní oblečení a vybavení pořídit? A nakoupit vše v kamenném obchodě na míru, či pořídit z druhé ruky o pár čísel větší? Co je důležité při výběru a co vše bude potřebovat?

Lyže

Ty jsou samozřejmě základem! Nejoblíbenější variantou zůstávají stále sjezdové lyže, které by měly být o deset až dvacet centimetrů kratší, než je sám malý lyžař. Tedy zhruba po bradu. Rodiče často dětem kupují delší, aby vydržely několik sezón. Problém ale bývá v tom, že dítěti se s nimi hůře zatáčí i brzdí, a tak si mohou vytvořit špatné návyky. Na výběr pak máte z několika materiálů – plastové na vyzkoušení pro začátečníky seženete za pár korun, nejkvalitnější variantou zůstávají stále ty dřevěné.

Lyžáky

I pro ně platí výše zmíněná pravidla – čím lépe sednou, tím jednodušší a bezpečnější je jízda. Nejdůležitější je především usazení paty v botě! Také počítejte s tím, že materiál klidně o půl čísla časem povolí.

Termoprádlo

Má již své nedocenitelné místo při každém sportu. Odvádí od těla pot a díky ventilačním schopnostem a membránám jej udržuje v suchu a optimální teplotě.

Lyžařské oblečení

Na výběr je nepřeberné množství materiálů (softshell, péřová výplň, různá syntetika), střihů (rovný či přiléhavý) i barev. Specializované obchody i ty módní mají každý rok novou zimní trendy kolekci. Důležitější je ale funkčnost! Ať už pořizujete bundu, kalhoty či kombinézu, zaměřte se na nepromokavost – na každém oděvu najdete lísteček, kde je popsán vodní sloupec – čím vyšší hodnota, tím vyšší ochrana. Dále odolnost proti větru a prodyšnost.

Ochranné prostředky a doplňky

Třeba v zahraničí je helma na svahu u dětí povinným základem. Můžete ji pořídit rovnou i s plastovým krytem namísto lyžařských brýlí. Opět ale musí dobře sednout, aby při pádu nedošlo ke zranění vlivem špatného upevnění a otočení. U lyžařských rukavic je opět lepší investovat do těch kvalitních, dokonce je můžete už pořídit i s vyhříváním přes USB kabel. A stejně tak ponožky! Velké oblibě se těší v posledních letech merino vlna.

Sdílet článek