Jak správně vybrat koberec do bytu

Než koberec koupíte, je vhodné položit si několik následujících otázek: kam bude koberec položen (místnost, podklad), kolik jsem ochotný investovat ajakou funkci by měl plnit (zateplení, design).

Jiný koberec je určený do ložnice, jiný zase do dětského pokojíčku. Jestliže chcete koberec s vyšším vlasem, musíte počítat s tím, že péče o něj bude trošku náročnější. Nízkoúdržbový koberec je dobrou volbou pro ty, kteří nechtějí koberec pořád „opečovávat“ a chtějí ho umístit do více zatěžované místnosti.

Výběr

Vybrat si můžete z nepřeberného množství barev, tvarů, velikostí a materiálů. Velice různé jsou také ceny. My se dnes podíváme na různé druhy koberců, které jsou vhodné do bytu, ale i do rodinného domku.

Když už jste si víceméně zodpověděli všechny výše uvedené otázky, můžete vyrazit do obchodu s koberci. Množství koberců je opravdu veliké a leckdo v něm může tápat, nebojte se proto důkladně vyptat prodavače na vše, co vás zajímá. Koberec si prohlédněte z rubu i z lícu, zkoumejte kvalitu a případné vady. Pokud kupujete kusový koberec, prohlédněte si cedulku, kterou by měl mít. Jsou na ní informace o zátěži, kterou koberec snese, jestli na koberci můžete používat kolečkovou židli, popřípadě jak koberec prát nebo jestli se dá položit do místnosti s podlahovým vytápěním.

Ceny koberců jsou opravdu různé. Na cenu má vliv zejména druh použitého vlákna a konstrukce vlasu. Levněji pořídíte koberec z umělého vlákna, dráže vás vyjde koberec z vláken přírodních. Lépe se vám bude udržovat koberec z kobercové smyčky, na druhou stranu – komfortnější je střižený vlas. V dnešní době hraje důležitou roli i designovost koberce.

Luxusní vlna

Vlněné koberce mají vysoký vlas konstruovaný tak, aby se nesešlapal a neslehl. Koupí tohoto koberce se vyvarujete prošlapaných cestiček. Další předností je schopnost tlumit zvuky – vlna je vhodná například do patra. Mimořádnou předností je, že vlna dokáže udržovat přirozenou vlhkost prostředí – je vhodný pro alegriky. Díky přirozeným vlastnostem přírodního materiálu se vlna velice dobře udržuje, je vysoce odolná vůči znečištění. Metr čtvereční pořídíte již okolo 850Kč.

S nešpinivou úpravou

U koberců s umělým vlasem se dnes často uplatňují nešpinivé úpravy. Oblíbeným materiálem je zejména polyamid. Koberce z něj jsou pružné a trvanlivé. Nešpinivé úpravy jsou například TeflonProtection či Scotchgard. U těchto koberců počítejte s cenou od 400Kč za metr čtvereční výš.

Vůně dálek

Ano, máme na mysli orientální koberce. Vzory a barvy jsou různé, u nás většinou koupíte „umělé“ provedení. Pokud byste chtěli přece jen ručně vázaný, trochu si připlatíte. Koberec s orientálním motivem dodá interiéru nádech luxusu.