Jak s přehledem vyzrát na výkup vozidel staršího data výroby

Průměrná cena bazarového auta

Stáří vozového parku v České republice v posledních letech neustále stoupá, a tím pádem lidé nabízejí na výkup vozidel do bazarů starší vozidla čím dál častěji. Úměrně s tím stoupá i počet automobilů, které jsou vykupující ve velkých bazarech nuceni odmítnout. Je proto důležité neudělat určité chyby, které by mohly mít vliv na následné odmítnutí koupě automobilu bazarem. Podíváme se na ty nejčastější a poradíme, jak se jim vyhnout nebo je napravit.

Výkup vozidel a 5 nejčastějších chyb prodávajících

Lidé často dělají chyby při prodeji auta hned v několika oblastech. Podíváme se na ty nejzásadnější.

Prodávající nezná cenu svého auta

Člověk, který míří do autobazaru za účelem prodeje svého auta, by si měl v každém případě ujasnit, v jakém cenovém rozpětí se ten či onen typ auta nachází. Musíte aspoň přibližně vědět, o kolik si můžete říct a pod jakou cenu by naopak bylo nevýhodné prodat. U aut s dřívějším datem výroby cena už tak moc neklesá, takže není těžké najít optimální cenu. Průměrná cena bazarového auta se v České republice pohybuje víceméně kolem stejné úrovně už pár let.

Zbytečné opravy přímo před prodejem

Jestliže víte, že své auto budete v dohledné době nabízet do výkupu vozidel a má nějaké technické vady, zpravidla se nevyplatí investovat do jeho opravy a je lepší nabídnout ho ve stávajícím stavu. Sice možná dostanete o trochu menší obnos peněz, ale ušetříte si svůj čas, který byste museli vynaložit při cestě do servisu. Navíc existují autobazary, které nemají problém vykoupit i úplný vrak.

Prodávající vezme první nabídku

Je chybou prodat auto prvnímu zájemci, který bude souhlasit s vaší nabídkou.

Můžete tak přijít minimálně o tisíce. Není proto na škodu udělat si průzkum na internetu, a pokud zde nenajdete potřebné informace, je nejlepší navštívit několik bazarů osobně a poté prodat nejvýhodnější nabídce.

Úklid a umytí

Vysátí a celkový úklid vozidla před jeho prodejem sice není nezbytný, nicméně může nepatrně zvýšit částku, kterou při výkupu dostanete. Přichystat starší auto na prodej tak, aby vypadalo pro kupujícího přitažlivě, není zas až tak složité a v určitých případech se vyplatí investovat trochu svého času do úklidu. V tomto případě je vhodné použít na zašlou karoserii vosk, který je nanášen pomocí mikrovláknové utěrky. V interiéru je ideální použít tepovače pro mokré vysávání, které ze sedadel odstraní nečistoty, s kterými si běžný vysavač neporadí.

V případě, že jste kuřák a cigarety si neodpustíte ani v autě, můžete využít vychytávku, kdy do auta přes noc dáte misku s rýží nebo moukou a ta neutralizuje zápach z cigaret.

Pozor na diesely

Moderní auta spalující naftu mají zákonnou povinnost mít namontovaný filtr pevných částic. První byl sice namontován už v roce 1985 v Německu, nicméně ve větší míře se začal objevovat po roce 2000 a masivně se rozšiřoval především po roce 2010. Musíte si ověřit, zda u vašeho modelu auta již je povinný DPF filtr či ne. Pokud byste ho na svém vozidle neměli, i když podle výrobce byste ho měli mít, auto v bazaru nevykoupí a riskujete také tučnou pokutu.

Starší auto neznamená neprodejné

Pokud se budete řídit výše uvedenými radami, můžete svoje vozidlo poměrně rychle a za dobré peníze prodat.

Stačí se vyhnout zbytečným chybám a zejména:

  • být schopný navrhnout kupujícímu adekvátní cenu ke stáří a stavu vozidla,
  • neinvestovat zbytečně své prostředky do vozidla bezprostředně před jeho prodejem
  • zvážit všechny dostupné nabídky a vybrat tu, která je v danou chvíli nejvýhodnější,
  • připravit auto do takového stavu, aby vypadalo na pohled čistě,
  • u aut se vznětovým motorem zjistit, zda na ně spadá povinnost mít DPF filtr a v případě jeho absence ho doinstalovat.

Ne každý auto prodá hned prvnímu bazaru, a proto bychom rádi poprosili ty, kterým se nepodařilo domluvit prodej hned na první dobrou, aby se s námi podělili v komentářích o svoje vlastní zkušenosti s prodejem vozidla velkým prodejcům.