Jak požádat o zdravotnické prostředky

wheelchair

Ve společnosti žijí také lidé, kteří jsou různě zdravotně hendikepováni. Mnohdy jsou přímo odkázáni na pomoc druhých. Někteří jsou soběstační, ale potřebují zdravotnické prostředky, které jim pomáhají s jejich postižením. Může se jednat o pomůcky pro sluchově i zrakově postižené, invalidní vozíky nebo třeba diagnostické testy pro diabetiky, inkontinenční pomůcky či různé ortézy. Jak se o ně žádá a v jakých případech je hradí pojišťovna?

Pomůcky, které zlepšují kvalitu života

Být zdravotně postiženým není právě jednoduché. Tito lidé se obvykle potýkají s problematickým uplatněním na trhu práce, z toho pramení menší výdělky. I proto zdravotní pojišťovny přispívají na zdravotnické pomůcky, a to v plné výši, případně alespoň částečně, protože často se jedná o vysoké částky, které by za ně museli lidé zaplatit. Konkrétní pomůcku může podle jejího typu předepsat praktický nebo odborný lékař – neurolog, ortoped, internista, rehabilitační lékař či chirurg. K tomuto účelu slouží tzv. Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, který vyplňuje lékař a který pacient pak podepisuje. 

Někdy je třeba i souhlas revizního lékaře

U některých zdravotnických pomůcek je nutné ještě doložit schválení revizního lékaře dané zdravotní pojišťovny. Pak se navíc vyplňuje žádanka o zvýšení úhrady. Většinou se jedná o dražší pomůcky. Kdo žádá o elektrické invalidní vozíky, musí doložit hned šest výsledků odborného vyšetření a podrobnou specifikaci vozíku. Není pomůcka hrazena zdravotní pojišťovnou? Je její doplatek příliš vysoký? Je možné si na sociálním odboru městského úřadu v místě bydliště požádat o jednorázový příspěvek. V některých případech hradí pomůcky zaměstnavatel. To se často týká zdravotního postižení, které způsobil pracovní úraz. 

Pomůcky pro sebeobsluhu

Vykonávání běžných úkonů v průběhu celého dne pomáhají realizovat pomůcky pro sebeobsluhu. K nim patří hlavně různé podsedáky, nádoby na moč, sedačky do vany či do sprchového koutu, madla, toaletní křesla, nepromokavá prostěradla či nástavce na WC. I na tyto pomůcky je možné žádat příspěvek zdravotní pojišťovny.