Jak a kde koupit ojeté auto a nenaletět?

Kde a jak nakoupit auto a přitom nenaletět? Jak se vyvarovat tomu, aby vaše „nové“ auto neskončilo zanedlouho na šrotišti? Poradíme vám…
Automobily jsou na pořadu každého dne, stejně tak i prodej/nákup a proto se pojďme podívat na možnosti prodeje/nákupu vozidel a jejich pro a proti.

1) Bazar

Nejčastější (nejznámější) „oldschoolová“ varianta prodeje vozidel. Má spoustu výhod i nevýhod, pojďme se na to podívat blíže. Důležité je, jestli je bazar vlastníkem vozidel, či je má pouze v komisním prodeji. Pokud má autobazar vůz pouze v komisním prodeji, zbystřete. Jde o to, že v tomto případě prodeje se jedná defakto pouze o zprostředkovatele a veškeré záruky jsou tedy pryč.

Případný spor, který by mohl nastat, se poté řeší přímo s majitelem vozu, který dal vůz do komisního prodeje, nikoliv s autobazarem. Určitě je nutno si dát pozor také na hodnotu na tachometru. Dobrý autobazar by měl mít zaměstnance, který odhalí, zda-li má vůz najeto 100000 km nebo 300000 km. Toto se dá dohledat buďto v různých databázích (cebia, stk…) nebo pouhým znalým okem dle opotřebení interiéru (zejména řadicí páka, sedadlo řidiče – jeho boky a tam, kde se dotýkáte sedadla páskem a volant). Poté samozřejmě i stavem motoru a dalších součástí vozidla.

Také si dejte pozor na nabouraná a přelakovaná auta. Každý slušný autobazar je vybaven meřákem toušťky laku, tak se nebojte, půjčte si ho a sami si auto obejděte a proměřte.

Mezi největší autobazary patří síť barazů AAA Auto – áčka mívala špatnou pověst, ale v posledních letech se jejich přístup k zákazníkům hodně zlepšil. Druhým nevětším prodejcem jsou Auto Esa, ale ta mají méně poboček. Menší autobazary jsou vhodné, pokud znáte osobně majitele bazaru a ten se za vůz zaručí.

2) Přímý prodej/nákup (inzerát)

Zřejmě nejrizikovější nákup vozidla, nicméně stále populárnější zejména z důvodu nižší ceny než v bazarech. Navíc internet stále více prostupuje do běžného života, takže pro moderního člověka se jedná defakto o nejzajímavější formu. Prodejce často spoléhá na to, že vůz na ulici nepůjde pořádně prohlédnout. Co si budeme povídat, dát auto na zvedák je také žádoucí. Řešením může být přizvat si na obhlídku vozidla automechanika, který se na vůz podívá. Dalším problémem může být vyšší míra rizika z důvodu špatně (či nevýhodně) vyhotovené kupní smlouvy. V tomto případě se opět vyplatí přizvat si s sebou člověka, který tomu rozumí (právníka).

Inrerovaná auta najdete nejčastěji v různých inzertních novinách (Annonce, Avízo), nebo na specializovaných serverech (Sauto, Tipcars..)

3) Dovoz ze zahraničí

Bezesporu nejkontroverznější téma. Problémem může být DPH, jazyková bariéra, legislativa apod. Dále také jistě nějaké koruny projedete a vzhledem k tomu, že český trh je plný vozidle, těžko soudit, jestli se to vyplatí. Vyplatí se to pouze v případě, že hledáte nějaký blíže specifický vůz, třeba veterána nebo obytné auto. V takovém případě určuitě nejprve hledejte informace na různých odborných webech, forech a v ezinech.

Na závěr nutno říct, že česká legislativa (zatím) moc na problematiku ojetých vozů nepamatuje.