Investiční zlato, to je uchovatel hodnoty a ochrana proti inflaci

Součástí ekonomického života je bezpochyby i zlato, přičemž se jedná o cenné aktivum, které je atraktivní především v dobách ekonomického, respektive politického neklidu. Existuje vskutku dlouhý seznam investorů, kteří zbohatli právě na investičním zlatu. V následujících řádcích vám prozradíme, jak investovat do tohoto drahého kovu.

Existuje hned několik způsobů, jak investovat do zlata, a to od fyzického zlata přes podílové fondy a ETF až po dluhopisy. Spousta investorů preferuje první možnost, tedy zlaté slitky, a to z několika důvodů (jsou likvidní, máte je fyzicky k dispozici, prodávají se v různých velikostech). Případně se nabízí ještě deriváty zlata, jako jsou futures, opce a CFD, ale ty jsou už velice volatilní a pouštět by se do nich měli pouze zkušení investoři. 

Jestliže je ve vašem hledáčku investiční zlato, na výběr máte ze slitků neboli cihliček a mincí. U mincí však počítejte s tím, že jejich cena je ovlivněna i numismatickou hodnotou. 

Investování do zlata v době inflace

Inflace podkopává nedávný růst platů, což zvyšuje tlak na vládu. Inflace zrychluje a snižuje důvěru Čechů v ekonomiku, nicméně zlato jako takové představuje zajištění proti inflačnímu riziku. 

Zlato není vysoce rizikovou investicí. Historicky je považováno za bezpečný přístav sloužící k uchování bohatství, což vysvětluje, proč se zlatu daří v dobách inflace a ekonomické nejistoty. Zlato se také vyznačuje méně volatilním pohybem ceny, než je tomu u jiných aktiv, například u akcií. Obchoduje se relativně pomalu a kolísá v úzkém cenovém rozpětí

V důsledku toho nemusí být výnosy ze zlata velké ve srovnání s jinými vysoce rizikovými investicemi, mezi něž se řadí akcie a dluhopisy. 

Bezpečnost

Dalším důvodem, proč se spousta investorů rozhoduje pro zlato, je skutečnost, že jeho hodnota bude v průběhu let pevně stoupat. Z historického hlediska můžete jednou za čas vidět, že cena klesá, ale vždy se odrazí ode dna. 

U akcií, dluhopisů a podílových fondů musíte vždy doufat, že se společnostem anebo odvětvím bude dařit, protože hodnota vaší investice je do značné míry závislá na jejich výkonnosti. U zlata tomu tak není. 

Ačkoli aktuální stav ekonomiky ovlivňuje cenu zlata, klesající ekonomika s sebou automaticky nepřináší pokles cen zlata. Ve skutečnosti způsobuje pravý opak. Když je ekonomika v nejistotách, lidé investují do zlata více, a to tlačí cenu nahoru.

Diverzifikace portfolia

Jen málokdo si uvědomuje to, že investice do zlata je vynikající strategií pro diverzifikaci portfolia. Cena zlata si vede neuvěřitelně dobře i v dobách nejistoty. Pokud tedy chcete vyvážit volatilitu a výnosy v rámci vašich investic, zařaďte zlato na svůj seznam.

Zajištění proti katastrofě

Nebudeme si nic nalhávat. Investujete, protože chcete vydělat více peněz, a s tím souvisí i přirozený strach, že vaše investice nakonec nemusí vynést ani korunu. Co se týče investičního zlata, tak se nemusíte až tak bát takového scénáře. Pokud by se totiž opakoval krach na akciovém trhu z roku 2008, byli byste bez peněz, kdybyste v portfoliu měli pouze akcie, dluhopisy a podílové fondy. 

Proto spousta investorů považuje zlato za bezpečný přístav v dobách nejistoty, ať už politické, finanční, nebo ekonomické. 

Kde koupit investiční zlato? 

Hledáte internetový obchod, kde byste zakoupili zlaté slitky? Podívejte se na stránky Zlatovna.cz, což je distributor pro český a slovenský trh švýcarských zlatých slitků s hologramem. Takové slitky vyrábí rafinérie Argor-Heraeus, přičemž hologram se razí na zadní stranu cihličky a představuje jakousi záruku ryzího zlata. 

Hologram je patentově chráněná technologie, kterou není možné kopírovat. Podobně jsou chráněny i pasy ve vyspělých zemích na západě.