Investice jsou v dnešní době obzvláště důležité. Volte zlato a získáte jistotu

zlato

Každý z nás by měl myslet na budoucnost, a to i tehdy, má-li aktuálně dost peněz. Finance je třeba neustále opečovávat, aby neztrácely na své hodnotě, což se dnes začíná dít v důsledku inflace. Zajisté je vhodné přemýšlet o nějaké investici. Z hlediska uchování hodnoty peněz se jako velmi dobré řešení jeví volba zlata.

Zlato začalo být atraktivní i pro drobné střadatele

Investiční zlato se dlouhodobě těší značné popularitě. Zatímco dříve mu však dávali přednost spíše bohatí investoři, kteří do něj vkládali miliony korun, dnes se složení nových klientů rozprostírá i na menší investory a střadatele. A to díky tomu, že jsou zlaté slitky a mince dostupnější. Navíc se dají zakoupit už od pár tisíc korun, zvolíte-li si třeba zlaté slitky o hmotnosti do 5 gramů.

Zakladatel známého eshopu zlate-mince.cz, pan Pavel Trtík, k tomu má následující komentář: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky o hmotnosti 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého. Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Proč v současnosti vůbec do zlata vkládat úspory?

Do zlata se určitě vyplácí investovat i nyní, byť je jeho hodnota na trzích už přeci jen vyšší nežli ještě před nějakými 5 – 10 lety. Vzhledem k jeho stabilitě a zvyšující se poptávce se však dá předpokládat, že nadále cena zlata poroste, takže na něm do budoucna nejspíše vůbec neproděláte, ba naopak. Hlavním důvodem, proč zvolit právě investiční zlato, ale nadále zůstává ochrana peněz před inflací či případnou silnou ekonomickou krizí, kterou ostatně mnozí ekonomové a finanční specialisté předpovídají.

Dostupnost zlatých slitků a mincí už není problémem jako v minulosti

Zlato je dnes velmi dobře dostupné. Dá se lehce koupit přes internet, a to třeba přes zmíněný eshop. K dispozici jsou přitom zlaté slitky a mince v různých variantách a cenových relacích. Záleží tedy jen na vás, jakému produktu dáte přednost.

Za zmínku stojí kupříkladu švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus. Oproti obdobným cihličkám z jiných rafinérií jsou cenově výhodnější. Pro drobné investory a sběratele jsou pak určitě lákadlem zlaté mince. Konkrétně jde o aktuálně dostupné zlaté dukáty, na nichž je vyrytý Karel IV., což není náhoda, protože právě za dob panování Karla IV. došlo k ustanovení ryzosti a rozměrů tehdejších zlatých dukátů. Nové mince se těchto parametrů věrně drží. Pakliže vás zajímají také ostatní produkty v této oblasti, pak upozorním ještě na zlaté mince Wiener Philharmoniker, jež mají původ v Rakousku.

Jak je to s DPH při koupi investičního zlata?

Investoři dříve hojně skupovali také stříbro. Zájem o něj dnes ale přeci jen lehce uvadá. Je to dáno hlavně tím, že se zde musí počítat s platbou DPH ve výši 21 %. Zlato je v tomto směru výjimečné, je totiž od daně z přidané hodnoty osvobozeno. Ovšem musí jít vždy pouze o investiční formu zlata, tedy ne o různé zlaté náramky, hodinky apod.

Nejste-li si jisti tím, do čeho investovat, poraďte se s odborníky. Předpokládám však, že vám investiční zlato jednoznačně doporučí jako vhodnou komoditu, která vám ochrání peníze a při níž nemusíte podstupovat takřka žádné riziko.