Důležitý kolagen by neměl chybět v našem jídelníčku. Z čeho ho lze získat?

kolagen

Základní stavební hmotou pojivových tkání je kolagen. Jedná se o bílkovinu, obsaženou v kloubech, chrupavkách a vazivech, která sehrává podstatnou roli i při stárnutí organismu. Které potravinové doplňky s obsahem kolagenu byste měli pravidelně užívat?

Kolagen a stárnutí organismu

S tím, jak člověk stárne, mění se i přirozená tvorba kolagenu v jeho těle. Zatímco v dětském a mladistvém věku do 20 let je zásoba kolagenu největší, později klesá. Poznáte to snadno. Děti mají krásnou, hladkou a vypnutou pleť, v dospělosti pleť stárne a tvoří se vrásky. Je to důsledek právě menších zdrojů kolagenu v organismu. Pleti je možné tuto bílkovinu dodávat pomocí kosmetických přípravků. Jako výživu pro klouby a vaziva je však třeba zvolit potravinové doplňky, které kolagen obsahují. Od určitého věku by mělo být samozřejmostí, že člověk kolagen běžně užívá.

Potravinové doplňky s kolagenem

Vzhledem k tomu, že kolagen je obsažený pouze v živočišné stravě, je zejména pro vegetariány a vegany důležité ho dodávat jiným způsobem. Potravinové doplňky s obsahem kolagenu jsou běžnou součástí nabídky lékáren a prodejen se zdravou výživou. Zde se jako ideální nabízí hydrolyzovaný kolagen, který je štěpený, a proto i lépe stravitelný. Na rozdíl od běžného kolagenu je i dobře rozpustný ve vodě nebo ovocné šťávě, takže ho lze snadno konzumovat.  

Jak kolagen užívat

Moderní přípravky s obsahem hydrolyzovaného kolagenu lze využívat při přípravě oblíbeného smoothie, ovesné kaše, je možné je přidat do jogurtu i müsli. Vybírat je možné ze tří druhů kolagenu – rybího, vepřového a hovězího. Stojí za to volit ten, jenž pochází z volné přírody. Některé přípravky s kolagenem jsou obohaceny kyselinou hyaluronovou, jež také příznivě působí na kvalitu pokožky, nehtů a vlasů.