Dřezová baterie – šperk vaší kuchyně

Dřezová baterie

Dřezová baterie je nedílnou součástí každé domácnosti. Přejete si, aby ladila se zařízením vaší kuchyně, ať už jste dali přednost modernímu designu nebo klasickému masivu? Na trhu je nezměrné množství baterií různých tvarů, barev i materiálů, a tak není pochyb, že každý nalezne tu pravou. Jaké vlastnosti by měla každá z nich mít, se dočtete zde.

Dřezová baterie – nerezová, keramická nebo granitová?

Jelikož se jedná o věc, kterou budeme používat každý den, je vhodné se zaměřit na výhody a nevýhody nejvíce užívaných materiálů. Každý chce, aby baterie působila esteticky ve spojení s dřezem. Jelikož nejčastěji saháme po starých dobrých nerezových dřezech, jsou nejprodávanějšími modely baterie chromové, které se k nim skvěle hodí. Čím dál větší oblibě se však těší i dřezy z granitu či keramiky, s čímž jde ruku v ruce zvyšující se poptávka po bateriích vyrobených právě z těchto materiálů.

Chrom – chromové baterie nejčastěji doplňují dřezy z nerezu. Díky nevtíravému vzhledu je ale možné je považovat za univerzální a zkombinovat je i s keramikou či granitem. Jedná se o materiál velmi odolný vůči korozi, poškrábání i vysokým teplotám, avšak pokud chcete, aby dobře vypadal, bude nutné jej opakovaně leštit. Tomu se lze případně vyhnout volbou matného provedení. V případě nerezového dřezu je nutné dbát na tloušťku plechu, do kterého bude baterie přidělaná. Pokud je totiž příliš tenký a chromová baterie robustní, nebude stabilní a bude se kývat. V tomto mají velkou výhodu dřezy z granitu a keramiky, které udrží jakkoliv masivní baterii.

Údržba – bohatě vám postačí prostředek na nádobí nebo univerzální čistící krém do kuchyně a koupelny.

Granit – jedná se o spojení drcené žuly a pryskyřice s barvivy. Je to materiál velmi odolný a především tvrdý, tudíž je nutné dávat při mytí nádobí pozor, abychom jej příliš prudkým nárazem o baterii či dřez nerozbili. Výhodou je velké množství barevných variací. Buďte však opatrní, pokud již máte granitový dřez jiné barvy než černé či bílé – vyplatí se pořídit baterii od stejného výrobce, jelikož se u různých značek mohou méně obvyklé odstíny navzájem nepatrně lišit.

Údržba – granit čistěte prostředky na nádobí, nepoužívejte ale drátěnky či houbičky s příliš drsným povrchem.

Keramika – Po keramickém dřezu a baterii sahají opravdoví fajnšmekři. Výhodou tohoto materiálu jsou opět rozmanité barevné varianty i tvary. K sehnání jsou například i v mosazném retro provedení, a tak se budou perfektně vyjímat v rustikálním či provence stylu kuchyně. Ve srovnání s granitem jsou keramické baterie lesklejší, společné mají to, že jde o velmi odolný materiál. Barva keramických dřezů a baterií se ani po čase nemění, nevýhodou je ale v porovnání s ostatními materiály poměrně vysoká cena.

Údržba – k čištění nepoužívejte nic s hrubým povrchem, postačí neagresivní mycí prostředky či mýdlová voda.

Uvažujte i o vhodném typu baterie pro vaši domácnost

Nabídka baterií je skutečně široká, nejen co do jejich materiálu, potažmo vzhledu. Poslední dobou se v domácnostech rozmáhají ty s vytahovací sprchou, která umožňuje vyšší komfort při mytí nádobí. Dalšími typy jsou baterie nástěnné, stojánkové, sklopné, modely pod okno, s pákou či s kohoutky a mnoho dalších. O speciálních druzích se lze dočíst například zde. Veškeré běžné typy je obvykle možné sehnat u produktů z chromu, nabídka granitových a keramických je zpravidla trochu omezenější. Je důležité uvážit, zda pro vás bude baterie představovat spíše designový doplněk nebo zcela funkční předmět. Podle toho poté zvolte takový typ, jenž bude plně vyhovovat vašim potřebám.

Sdílet článek