Děti a rodiče – v čem vás ratolesti nejčastěji napodobují?

Kuchyňky pro děti

Děti napodobují své rodiče, to je všeobecně známo. Právě ony totiž pro ně fungují jako určité vzory, kterým se chtějí co nejvíce přiblížit. Svět dospělých je neuvěřitelně fascinuje, milují, když vám mohou nakukovat pod ruce a opakovat vaše chování, činnosti, mluvení. V čem nejčastěji se po vás potomci „opičí“?

Vzor jménem maminka

Malé holčičky nejraději napodobují svou maminku, přejí si být jako ona. Proto patří panenky k jejich nejoblíbenějším hračkám už od nepaměti, rozvíjí v nich totiž pečovatelské schopnosti, opatrovnictví a připravují je na roli matky, která je v nich od přírody zakódovaná. Rády se starají a pečují o svá „miminka“, vozí je v kočárku, uspávají v postýlce, koupou, přebalují, převlékají, krmí. Baví je i práce v domácnosti, do kterých se pouští s nadšením a elánem. Uklízení tak pro ně nepředstavuje žádný problém, ale určitou formu zábavy.

Mužský svět kutilů

Chlapečci zase naproti tomu přebírají tradiční mužské role. Doslova výskají radostí, když mohou asistovat tatínkovi v garáži, dílně či mohou přiložit ruku k dílu při nejrůznějších opravách kolem domu. Jenže šroubovák nebo kladívko jim svěří jen málokdo, klasické nářadí totiž nepatří zrovna k tomu nejbezpečnějšímu, spíš naopak. Abyste ratolesti nemuseli neustále odhánět, pořiďte jim jejich vlastní dětské nářadí a uvidíte, jak hezky vám společná práce půjde. Váš potomek se mnohému naučí, osahá si, jak věci fungují, a naučí se mnoha praktickým dovednostem, které se mu pak v životě budou hodit. Společně strávený čas navíc utuží váš vzájemný vztah.

Kuchyňské království

Prostor kuchyně děti fascinuje už odmalička, a to bez ohledu na pohlaví. Nejen, že se tady nachází spousta nových a zajímavých věcí, ale ještě tu vznikají ty nejvoňavější a nejlahodnější pokrmy. Jenže právě zde na ně také číhá celá řada nebezpečí – od ostrých nožů až po horké hrnce, stačí tak vteřina nepozornosti a úraz je na světě. Bezpečně uspokojit jejich zvídavost a chuť pomáhat můžete za pomoci dětských kuchyněk. Právě v nich mohou naplno rozvíjet své dovednosti a seberealizovat se. K dispozici mají vlastní spotřebiče, nádobí, náčiní i potraviny. Kuchyňka však neslouží jen na hraní, ale pomáhá ratolestem trénovat jemnou motoriku, stimulovat jejich představivost, fantazii, kreativitu. Učí je také poznávat hodnotu práce, uvědomovat si, kolik úsilí stojí připravit jídlo a co to všechno obnáší. Kuchyňky pro děti jsou vyladěné do těch nejmenších detailů, takže vypadají jako ty skutečné. Vaši potomci si tak v nich budou připadat jako opravdoví šéfkuchaři!