Dejte sbohem podzimním splínům!

sypané čaje

Podzim je v plném proudu a spolu s ním na některé z nás může dopadnout melancholická nálada, skleslost, smutky, splíny nebo lehčí deprese. Naštěstí existuje pár způsobů, jak si můžeme sami pomoci a celou situaci zvládnout bez prášků i psychoterapeutů.

Pusťte světlo

Právě málo světla a krátké dny, které jsou pro toto období tak typické, mohou za to, že se cítíme pod psa. Když ho nejde získat „přírodní“ cestou, tedy ze slunce, nezbývá než ho dodat cestou „umělou“. Pořádně si proto prosviťte váš byt. Vyzkoušet můžete také fototerapii, neboli léčbu světlem, od věci nejsou ani návštěvy solárií.

Upravte jídelníček

Do stravy zařaďte ty „správné“ potraviny. Nezapomínejte na pravidelnou konzumaci ovoce a zeleniny, hlídejte si příjem vitamínů C a D, které působí antidepresivně. Dopřejte si kuřecí maso, ryby, celozrnné potraviny a vlašské ořechy a lněná semínka, které díky obsahu omega-3 mastných kyselin zahání pocity smutku i úzkosti. Dbejte rovněž na dostatečný pitný režim, i on totiž může stát za špatnou náladou. Vypijte alespoň osm sklenic vody, dobrou volbou jsou také sypané čaje. Kromě těch bylinkových, jako je meduňkový či heřmánkový, můžete sáhnout také po zeleném čaji. Ten totiž navozuje pocit pohody a přináší uklidnění.

Hýbejte se

Přesto, že byste nejraději zalezli do postele a vylezli z ní až na jaře, překonejte to. Jděte si zacvičit. Příjemně se při tom odreagujete, přijdete na jiné myšlenky a ještě uděláte něco pro zdraví. Navíc při sportu se uvolňují endorfiny, tedy hormony štěstí. Neznamená to ovšem, že byste museli dřít do úmoru, postačí, když vyrazíte na procházku do parku či do lesa nebo na půl hodinovou projížďku na kole. Preferujete-li cvičení ve skupině, pak se pusťte do jógy či pilates, nebo rozhýbejte svoje tělo v rytmu zumby.

Radujte se z maličkostí

Nepropadejte skepsi, myslete pozitivně a usmívejte se. S dobrou náladou zvládnete vše daleko snadněji. Dělejte věci, které vám působí radost a užívejte si je plnými doušky. A je úplně jedno, jestli si vychutnáte relaxační koupel, uvolňující masáž, vyrazíte do kina, divadla nebo si za pomoci kávovaru připravíte váš oblíbený kofeinový životabudič. Tyto drobné radosti udělají váš den hezčím!

Sdílet článek