Cyklistická přilba pro vyjížďky na kole

juniorské přilby

Slunečné počasí už hodně láká k projížďkám na kole. Dospělí společně s dětmi se vypravují na výlety, kde se rozhodně nesmí podceňovat nejenom povinná výbava, ale ani pravidla jízdy na veřejných komunikacích či na cyklostezkách. 

Povinná výbava kola

Než se vypravíte na cesty, překontrolujte, jestli máte vše z povinné výbavy. Jedná se o odrazky – přední, zadní, na obou kolech i na šlapkách, o světla, přední a zadní brzdy, zaslepené ostré hrany řídítek či jiných částí kol. Dále se doporučují blatníky, nářadí, pumpička, náhradní duše, kryt na řetěz, zvonek a jiné reflexní prvky. Cyklistická přilba umí snížit riziko úrazu hlavy až o osmdesát procent. V naší republice jde o povinnost ji nosit během jízdy na kole jen pro děti do osmnácti let. Na trhu najdete širokou nabídku, kde zvolíte ideální dětské a juniorské přilby. Vzhledem k tomu, že pravděpodobnost úmrtí po pádu na hlavu bez helmy je až devatenáctkrát vyšší, doporučuje se helma i pro dospělé osoby. 

Jak vybrat cyklistickou helmu

Určitě nekupujte dětem větší přilbu s tím, že do ní brzy dorostou. Sice jí budou nosit déle, ale stupeň ochrany se výrazně sníží, protože nebude v určitou dobu dobře sedět. Vybírejte dostatečně lehkou helmu, aby nezatěžovala krční páteř. Děti ji mohou využívat i na jiné venkovní aktivity, třeba pro jízdu na koloběžce, na inline bruslích, skateboardu, odrážedle apod. Nic nezkazíte tím, když bude vypadat neodolatelně i po vzhledové stránce, pak vaši potomci nebudou nijak protestovat a nasadí si ji. Hlavně jde však o zajištění maximální bezpečnosti, proto ověřte, jestli zboží splňuje základní bezpečnostní certifikát. Přilba by měla sedět pevně na hlavě, proto sledujte velikosti, které udávají obvod hlavy v centimetrech. Lepší varianty nepostrádají utahovací mechanismus, aby se dokonale přizpůsobila jezdci. Záleží také na tvaru, někomu nemusí konkrétní druh padnout, ideálně zkuste různé značky a objevíte tu pravou.

Několik tipů na juniorské přilby

Juniorské cyklistické helmy vyberete z několika variant, které vás potěší nejen vzhledem, ale i svou funkčností. Nejlepšími přáteli jezdců jsou ochranné pomůcky, protože nikdo netuší, kdy ho čeká nepříjemný pád či srážka. Barevně si na své přijdou jak chlapci, tak dívky. Přilby se nabízí v atraktivním v modro-bílém barevném provedení, růžovo-bílém, černo-červeno-bílém, černo-zeleném, v reflexním oranžovém, v bílém se srdíčky a v mnoha dalších. Juniorská přilba Author Trigger je určena pro velikosti 52-58 cm. Nechybí jí upínací systém Author DialFit, výrobní technologie In-mold, antibakteriální výstelky, dvanáct otvorů a síťka proti hmyzu v předních otvorech. Dětská přilba Force Lark umožňuje nastavení velikosti kolečkem, polstrování pod bradou chrání při zapínání a oceníte i reflexní prvky či síťku proti hmyzu.