Co vše kryje a na koho se vztahuje pojištění odpovědnosti z běžného občanského života?

Pojištění občanské odpovědnosti – pojistka na blbost

Vytopili jste souseda, v obchodě jste vy nebo děti shodili regál se skleněnými lahvemi za spoustu peněz nebo váš pes zakousl sousedovi slepici. Každá z těchto situací je zcela reálná a pojištění odpovědnosti občana za vás hradí újmy, které v takových situacích vzniknou

Každý člověk v České republice je podle zákona odpovědný za sebe, za svou rodinu i za svá zvířata. Právě proto se nabízí tolik situací, kdy můžete někomu neúmyslně způsobit škodu. Měli byste vědět, jak vás v případě finanční kompenzace poškozenému ochrání pojištění.

Co kryje pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě?

Pojištění občanské odpovědnosti, lidově zvané také “pojištění na blbost”, kryje škody, které způsobíte vlastní činností na zdraví a majetku cizí osobě a také náklady, které jsou nutné k vaší právní ochraně. Vztahuje se rovněž na škody způsobené vašimi dětmi, zvířaty a provozem vašeho majetku. Platí na území ČR a v Evropě.

Pár příkladů z praxe

  • Jízdou na kole srazíte nebo porazíte chodce.
  • Váš pes vběhne pod auto a způsobí dopravní nehodu.
  • Vaše dítě hodí kámen sousedům do okna. 

Všechny možné nehody se mohou vyšplhat do statisícových až milionových částek. Kooperativa proto u svého pojištění odpovědnosti nabízí různé limity pojistného plnění: 1 mil. Kč, 2 mil. Kč, 5 mil. Kč, 10 mil. Kč, 20 mil. Kč a 30 mil. Kč. 

Pokud máte pronajaté motorové vozidlo, získáte nárok na úhradu spoluúčasti z havarijního pojištění, a to až do výše 20 000 Kč. K uhrazení částky musíte mít platnou písemnou smlouvu o pronájmu.

Jaké situace nejsou součástí pojištění?

Z pojištění nebude pojišťovna plnit situace, které vznikly kvůli válce, vzpourám, povstání či z důvodů jiných násilných a hromadných nepokojů, stávek či výluk. Peníze nedostanete ani v případě zásahu státní moci nebo veřejné správy a působení jaderné energie. Hrazena přirozeně není ani úmyslně způsobená škoda.

Pojištění odpovědnosti i na dovolené

Špatné příhody se stávají zpravidla vždy v tu nejméně vhodnou dobu, třeba když na dovolené v zahraničí omylem shodíte během nákupu regál s vínem. Naštěstí i v takovém případě jste krytí, protože pojištění odpovědnosti od Kooperativy platí po celé Evropě. Pokud se chystáte vyrazit mimo Evropu, přidejte si pro jistotu pojištění odpovědnosti k cestovnímu pojištění.