Co se děje s tělem, když pijete alkohol?

Češi jsou pivní národ, který miluje alkohol. Mnoho lidí si nedokáže představit jediný víkend bez večírku nebo popíjení v hospodě. A hodně lidí také konzumuje alkoholické nápoje v pohodlí svého domova vždy večer u dobrého filmu nebo seriálu. Bez ohledu na množství alkoholu bychom se mohli bavit dlouho o jeho negativním vlivu na organismus. 

Podle lékařů způsobuje hlavně:

  • poškození (až selhání) srdce,
  • poškození jater (cirhóza).

Alkohol a lidský organismus

Alkoholické nápoje každý z nás konzumuje z jiných důvodů. Většina z nás proto, že se chce uvolnit a protože nám to chutná. Nápoje v malém množství přináší uvolnění, které způsobuje etanol. Ve velkém množství způsobují úplně jiný efekt. Přichází agresivita a vztek, anebo naopak deprese a útlum. Na každého to působí trochu jinak podle toho, jakou má povahu.

Dlouhodobé a nadměrné užívání těchto nápojů povede rozhodně ke zdravotním problémům, ale může vést také k psychickým problémům. Závislost na alkoholu bychom neměli podceňovat. Podle některých odborníků může být mírná konzumace i dobrá pro naše zdraví, protože s červeným vínem doplníte červené krvinky a konzumace některých nápojů snižuje cholesterol.

Co způsobuje kocovinu?

Ráno po prohýřené noci vždy pocítíte negativní vliv alkoholu. Na každého člověka má odbourávání etylalkoholu trochu jiné účinky. Na to musíte myslet hlavně v případě, kdy chcete sednout za volant. V těle se z etanolu stává acetaldehyd pomocí tzv. detoxikačního enzymu. Velmi málo lidí to ví, ale právě tato proměna způsobuje nenáviděnou kocovinu.

Acetaldehyd způsobí dehydrataci a zároveň pokles cukru v krvi. Právě díky tomu se ráno vždy cítíte tak hrozně. Pro léčbu kocoviny byste měli použít hlavně hodně tekutin, abyste se správně hydratovali. Jakmile bude vaše tělo dobře hydratované, budete se najednou cítit lépe. Místo kávy si proto ráno dejte velkou sklenici vody.