Co je to Kratom

Kdysi dávno, za devatero horami a devatero řekami byla kouzelná země, ve které rostla zázračná rostlina s názvem Mytragina Speciosa.

I takto bychom mohli začít naše povídání na téma kratomu, a o tom, jak se vyrábí a odkud pochází. Kratom je název pro zelený prášek, který se získává z listů vysokého, košatého stromu, který roste v Indonésii. Tento strom, odborným názvem Mytragina Speciosa je rostlina, kterou řadíme do čeledi mořenovitých. Do této čeledi řadíme například i kávovník.Zatímco upražená a najemno rozemletá zrna kávy obsahují kofein, listy Mytraginy obsahují mnoho alkaloidů, zejména však mitragynin. V České Republice se kratom prodává jako sběratelský produkt a můžeme jej najít v široké cenové relaci. Vždy záleží na poměru ceny, množství a kvality. Zjednodušeně můžeme říci, že čím větší množství sběratel zakoupí, tím příznivější je cena. Co se týče kvality, v kratomu, stejně jako u čehokoliv jiného platí, že kvalita zkrátka stojí více, nežli levná náhražka.

U kratomu rozeznáváme tři základní barvy. Bílou, zelenou a červenou. Tyto základní barvy se získávají odlišným způsobem výroby. Základ výroby je však vždy stejný. Listy se za stromu sklidí sběrem, poté se usuší, a nakonec rozmělní na jemný prášek. Na trhu se však můžeme setkat i s názvy jako Green Maeng Da, White Malay, Gold Bali a podobně. V tomto případě se jedná o mixy výše zmíněných tří barev, nikoliv o jinou odrůdu, nebo jiný druh kratomu.

Co se týče pěstování tohoto krásného, věčně zeleného stromu, v našich podnebních podmínkách by rostlina nepřečkala mrazivé zimní období. Ovšem vášniví pěstitelé nemusí být zklamaní. S poměrně velkým úspěchem lze Mytraginu pěstovat jako pokojovou rostlinu. Začátek pěstování sice není snadný, ale za pokus to rozhodně stojí. Rostlinku lze pěstovat buď ze semínka, nebo takzvaně řízkováním. Pokud přistoupíte k té druhé metodě, podaří se vám pěstovat spíše košatou pokojovku, což je na jednu stranu žádoucí. Strom totiž dosahuje výšky až 20 metrů, takže i kdyby vám vyklíčilo semínko a rostlinka se měla čile k světu, dříve nebo později ji budete muset zaštípnout a usměrnit její růst.

Jinak není pěstování nijak náročné. Stačí jí obyčejný substrát pro pokojové rostliny a bohatá zálivka, ovšem pozor na přemokření. Jako u každé rostliny v květináči, i u Mytraginy může dojí z zahnívání kořínků, pokud bude vody příliš. Nezapomeňte také na hodně světla, které je k růstu zapotřebí, ale ne přímé sluneční záření. Více než to jí vyhovuje rozptýlené světlo a přímo miluje vlhké ovzduší. Proto ji s klidem můžete nechat třeba v koupelně, pokud v ní máte dostatek světla, nebo na chodbě, kde ji budete pravidelně zalévat i rosit.

Pokud byste chtěli mít rostlinku ve svém obýváku, ale nepodařilo by se vám ji vypěstovat svépomocí, znám jednoho moc šikovného pěstitele, který úspěšně množí tyto rostliny pomocí techniky řízkování. Dohodli jsme se na spolupráci a v tuto chvíli tedy máme v naší nabídce v e-shopu jeho sazenice, které pochází asi z dvouleté rostliny.

Pokud byste chtěli kratomový prášek vyzkoušet, zveme vás k návštěvě našeho eshopu Nejlepsikratom.cz, tam si můžete zakoupit zelený kratombílý kratom, ale také červený kratom. Vybrat si můžete z různého množství množství od 50g, až po jednokilové balení.