Co je lepší: krb, nebo krbová kamna?

Krbová kamna

Klidná a útulná atmosféra, kterou dokáže praskání ohně vykouzlit, je snem mnoha z nás. Když pak podmínky dovolí, chceme si tento luxus doma dopřát a mít možnost kdykoli se zahřát u krbu. Nebo krbových kamen. Je v tom rozdíl?

Chcete změnu?

Jeden ze zásadních rozdílů je viditelný na první pohled. Krbová kamna můžeme, pokud budeme chtít, přenést nebo odnést nebo vyměnit za jiná, jsou samostatně stojící a, zjednodušeně řečeno, přenosná. S krbem tuto možnost nemáme, ten je většinou součástí stavby a když ho budeme chtít změnit nebo přemístit, bez stavebních prací se to neobejde. Vyplatí se tak před samotným výběrem zamyslet, nepodlehnout módním trendům a dát na svůj pocit. Krbová kamna koupíte, připojíte ke komínu a můžete topit. Bývají menší, většinou i levnější a v případě nutnosti se dají relativně rychle vyměnit. Pro krb je nutné postavit krbovou vložku a tu pak obezdít či obložit, aby byl krb funkční a mohli jste ho začít používat. Je často dominantou celého interiéru bez ohledu na to, zda v něm oheň hoří nebo ne, jeho případná výměna je však náročná a zdlouhavá.

Výkon je důležitý

Krb nebo krbová kamna nepatří mezi nejlevnější investice a tak se vyplatí si vše předem rozmyslet a poradit se s odborníky. Ti mohou pomoci mimo jiné také s výpočtem potřebného výkonu a tedy i výběrem typu, ať už jde o krb nebo kamna. Kromě designu a myšlenek na posezení u krbu s knížkou v ruce a šálkem dobrého čaje je na místě si také uvědomit, že oheň také sálá teplo. Výkon kamen je tak jedním z důležitých ukazatelů, abychom v místnosti vůbec vydrželi a nemuseli si užívat atmosféru jen s okny otevřenými dokořán. A pokud naopak plánujete přímo krbem nebo kamny vytápět celý dům, je výpočet potřebného výkonu základní informací, ze které by váš výběr měl vycházet.

Čemu dáte ve svém domově přednost pro vytvoření útulné atmosféry je na vás. Pokud si nejste jisti nebo máte otázky, obraťte se na odborníky a nechte si s výběrem poradit Ušetříte si tak mnoho zbytečných problémů v budoucnu a budete mít jistotu, že krb nebo kamna budou přesně odpovídat vašim představám.

Sdílet článek