Co je imobilizér motoru?

Imobilizér

Většina vozidel dostupných na trhu dnes přichází s imobilizérem motoru. Tento jednoduchý, ale velmi důležitý bezpečnostní prvek je bohužel často opomíjen. Proč je důležité při koupi automobilů vědět, zda je toto auto tímto systémem vybaveno?

Co je imobilizér

Imobilizér motoru je systém proti krádeži, který využívá autoklíč s uloženým digitálním kódem. Pokud je autoklíč v dosahu nebo je vložen do spínače zapalování, přenáší toto heslo do elektronického systému řízení vozidla. Pokud má uživatel správný autoklíč, motor bude pokračovat a zapálí se. Na trhu je také k dispozici bezpečnější dvoufázový autentizační systém.

Bez ohledu na heslo, ovladač obdrží náhodný kód z auta, které je generováno při každém spuštění motoru. Oba kódy jsou kontrolovány, jakmile vložíte klíč do spínače zapalování nebo když je v dosahu, obvykle kolem jednoho metru. Pokud má však osoba špatný autoklíč, systém tento nesprávný autoklíč zamkne a motor nenastartuje.

Jak poznáte, že imobilizér nefunguje správně?

Problém se zamykáním – Při používání autoklíče s dálkovým ovládáním, dveře zůstávají odemčené. Dnešní moderní vozidla již na vnější straně nemají klíčové dírky, takže auto ručně klíčem nezamknete. To samé platí i pro odemknutí vozidla.

Vozidlo se nenastartuje – obvyklým náznakem problému s imobilizérem motoru je to, že se vozidlo při vsunutí klíče do zapalování vůbec nespustí.

Klíč v zapalování se neotáčí – některá vozidla mají klíč, který se při vložení do zapalování otočí. Pokud však s tímto klíčem otočit nelze, je někde problém. Z nějakého důvodu není poslán bezpečnostní kód do imobilizéru. Můžete mít poškozený čip transpondéru. Tato chyba je často způsobena poškozením vodou nebo zlomením čipu v důsledku pádu klíče.

Problém s alarmem – protože imobilizér je hlavním bezpečnostním prvkem vašeho vozidla, znamená to, že váš poplachový systém nebude fungovat, pokud je imobilizér vadný.

Sdílet článek